Rize Yayla Tereyağı

Rize’nin rakımı 2000 üzeri yaylalarında yöre halkının emekleriyle yaptığı hayvancılık sonucu sofralarınıza binbir emekle getirilen Rize Yayla Tereyağı‘nın yararları saymakla bitmez. Enerji vermesi, cilde iyi gelmesi hazımsızlığı gidermesi, kolay sindirilmesi, bağırsakları temizlemesi ve ağızda bıraktığı o mühteşem tad her şeyin üstünde.Rize Yayla Tereyağı şiparişlerine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı sizlere müteşekkiriz. El emeği göz nuruyla yağını, peynirini üretir güz gelince gurbetteki evlatlarına yollardı. Yaşı 40’ın üzerinde olanlar iyi bilir, saatlerce yol yürür yorgun argın yaylamıza çıkar hemen annemize kuymak yaptırırdık, pilekide pişmiş mısır ekmeğini bir güzel içerisine bandırır büyük bir iştahla karnımızı doyururduk. Ardından da keçi sütünden mayalanmış yoğurdumuzu yerdik.Evet, bütün bunlar mazide kaldı diyebilir çoğumuz .

Rizekoypazari.com ailesi olarak yine o eski günleri siz değerli hemşehrilerimize yaşatmak için büyük mücadeleler veriyoruz. İstiyoruz ki, o eski günleri bir kez daha yad edelim. Çocuklarımız, torunlarımız dedelerinin yaşadığı kültürü en azından birazcık tatsınlar ve memleketlerine sahip çıkma, değerlerini tekrardan ayağa kaldırma bilincine ulaşsınlar. Bunun için en azından geleneksel ürünlerimizi yaşatma kararındayız.Sizlere sunduğumuz tereyağımız Rize köylerinde ve yaylarında yetiştirilen ineklerimizin sütlerinden doğal usüllerle üretilmiştir. %100 doğal yayla tereyağıdır. Hiç bir şekilde katkı maddesi yoktur.Özel olarak tasarlanmış kablarda bozulmadan sizlere ulaştırılmaktadır. Talebinize göre tuzlu ya da tuzsuz olarak da temin edilebilir. Ancak tuzsuz tereyağının uzun süre acılanmadan saklanması zor olabilir. Bu yüzden buzlukta saklanmalı ya da erkenden tüketilmelidir.az tuzludur  Toptan satışlarımız vardır. 

Rize Yayla Tereyağı Hakkında

Tereyağı, meralarda, yaylalarda otlayan hayvanların sütüyle yapılmalıdır. Bu sütle yapılan tereyağı daha lezzetli olacaktır. Öncelikle yayık kabına süt veya yoğurt boşaltılır üzerine de boşaltılan süt ya da yoğurttan biraz fazlaca soğuk yayla suyu eklenir. İyi bir tereyağının olmazsa olmazı imalatı sırasında kullanılan soğuk yayla suyudur Soğuk su, süt veya yoğurt içerisindeki yağların toparlanmasını sağlamaktadır.

Yayığa konulan süt veya yoğurdun ardından olabildiğince sabit hızla çalkalama gerçekleştirilir. Böylece yağların birbirine tutunması ve bir araya toparlanması sağlanır. Bir araya toparlanan yağlar, daha sonra soğuk suyun altında yoğrulur. İçerisindeki kalıntılar toplanıncaya kadar işlem devam eder. Ayrıca raf ömrünü uzatmak için tuzlama da yapılabilir. En nihayetinde işlem tamamlanır ve tüketime hazır hale gelir. Tereyağı sütten elde edilince geride yağı alınmış süt kalırken, yoğurttan elde edilince de yayık ayranı dediğimiz, yağı tamamen alınmış yoğurt kalır.

Tereyağı Sunum ve Kullanımı

Otlak ve yayla meralarında yayılan hayvanların sütünden elde edilen tereyağınızı dilerseniz kahvaltı sofranızda tüm doğallığıyla tüketebilirken, dilerseniz de hazırlayacağınız böreklerinizde kullanarak cezbedici koku ve lezzet eşliğinde sevdiklerinize sunabilirsiniz. Kokusunun dış kapıdan bile duyulduğu tereyağlı yemekleri, özellikle de pilavları da unutmayınız. Rize Yayla Tereyağımız %100 doğaldır. Rize Yöresel Ürünleri ‘nin en gelişmiş online alışveriş adresi Rizekoypazari.com ile Doğal, Taze ve Güvenilir ürünlerimiz ile %100 Müşteri Memnuniyet odaklı Hizmetinizdeyiz.

telefon

Yorum Bırakın

www.rizetours.com