Rize Ovit Yayla Tereyağı

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Ovit Yaylasın’da tamamen doğal olarak üretilen bu leziz tereyağı organik ve katkısız olup siz değerli müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Karadeniz yaylalarında doğal ve organik ortamlarda beslenen keçi ve inek sütünden elde edilmesinden dolayı normal marketlerde satılan tereyağlarından çok farklı bir lezzete sahiptir. Gerçek tereyağı %80-90 oranında süt yağı yer ediniyor, kalanı ise su ve süt katısından oluşuyor. Tereyağını sağlığımız için fazlaca faydalı icra eden şey içinde yer edinen farklı çeşitlerdeki yağ asitleri. Bağışıklık sistemini güçlendiren lorik ve butrik asit ise bunlardan bazıları.

Özellikle çayırlarda doğal beslenen ineklerden elde edilmiş tereyağında ise kilo alımına ve kalp rahatsızlıklarına karsı koruyucu tesiri olan omega-3 yağ asitleri de bulunuyor. Yağ asitlerinin yanı sıra tereyağında yağda eriyen ve vücudumuzda depolanabilir olan A,D,E; K vitaminleri ve çinko, iyot, lektin ve selenyum da bulunuyor.Genelde uzun süre korunması için tuz oranı biraz daha yüksek olur ancak tuzsuz olarak tereyağı uzun süre dayanmaz. Bu nedenle tereyağında da mutlaka tuz olmalıdır. Ancak çok fazla değildir. Siparişlerinizi bekliyoruz. Afiyet Olsun.Siz değerli müşterilerimize Ovit Yayla Tereyağı siparişine göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Toptan satışlarımız vardır.

Yayla Tereyağı bulmak zor olsa da tereyağının her çeşidi hem ülkemizde hem de Dünyanın diğer ülkelerinde en fazla tüketilen bir besindir. Gerek sağlık açısından gerekse de tat bakımından çok tercih edilen tereyağı yaylada yapıldığı zaman çok daha organik ve çok daha kaliteli bir tada sahip olur.Tereyağı, insan sağlığı açısından oldukça yararlı olup, Türk insanının geneli yemeklerinde bu yağı kullanmaktadır. Margarin gibi sağlığa çok zararı olan yağları tercih etmemektedir. Tabi ki tereyağı diye her önümüze geleni kullanmak da çok mantıklı değil. Çünkü doğal olanını yani yayla tereyağı gibi kaliteli ve orijinal olanını bulmak ciddi anlamda zordur. Özellikle fabrikadan çıkan ve diğer tereyağlarına göre çok daha uygun fiyata satılan ürünlere tereyağı demek biraz yanlış olacaktır.

Ovit Yayla Tereyağı Faydaları

Yayla tereyağı yani doğal olan tereyağı lezzetinden daha çok sağlık için tüketilmektedir ve pek çok konuda da vücuda yararları bulunur. Mide ve bağırsak sorunları yaşamamak için düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Mideyi diğer yağlara oranla rahatsız etmez ve rahatlatır. Tereyağı bünyesinde bulunan beta karotenler oldukça yoğundur ve görevleri arasında gözleri korumak ve gözlerde olabilecek rahatsızlıkları, kusurları önceden engellemektir.

Eklemler konusunda da oldukça faydalı bir gıda maddesidir. Eklemlerde oluşan ağrı, hasar ve kireçlenme gibi sorunlara iyi geldiği bilinir. Tereyağının ham maddelerinden olan süt nedeniyle kemikler için de oldukça faydalıdır. Kemik sağlığı için çok güçlü bir koruyucudur ve kemik erimesinin de önüne geçer. Yayla tereyağı bir nevi antioksidandır. Bu özelliği ile düzenli ve yeterince tüketilmesi durumunda bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede de yaşanması muhtemel enfeksiyonları ve buna bağlı hastalıkları önceden engeller. Ancak hatırlatmakta yarar var. Her şeyde olduğu gibi tereyağında da aşırı tüketim yarardan çok zarar getirir.

Karadeniz yaylalarının meşhur birçok peynir, tereyağı ve bal gibi besleyici özelliği yüksek içeriklere sahip olan temel besin maddelerinden olan Yayla tereyağı da oldukça önemli bir yere sahiptir. Karadeniz’in birçok ilinde üretilen hakiki Yayla tereyağı lezzet açısından muhteşem bir içeriğe sahiptir. Karadeniz’in yaylalarında doğal ortamlarda ve organik bitkilerle beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen Yayla tereyağı içeriğinde birçok vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Çiğ sütten yapılan ve renk olarak da oldukça koyu bir altın sarısına sahip olan bu tereyağlarının lezzeti hiçbir şeye benzemez; sadece ekmeğin arasına sürerek dahi yiyebileceğiniz kadar lezzetlidir. Özellikle yemeklere farklı bir tat katan Yayla tereyağları mutlaka sofranızda yer almalıdır. Özellikle sütün üzerinde bulunan üst kaymağın içermiş olduğu iyi bakteriler ile oluşturulan Yayla tereyağına da bu bakteriler sayesinde birçok mineral ve vitamin de içerisine dahil olmaktadır.

Sadeyağ nerelerde kullanılır?

Mutfaklarımızda tereyağını kullandığınız her yerde sade yağı kullanabilirsiniz. Tadı ile bizi mest eden o baklavaların sırrı Sade Yağ ile üretilmeleridir. Bugün Sade Yağımızın en büyük müşterisi Gaziantep baklava üreticileridir desek abartmış olmayız. Ghee yağı veya Saf Yağ olarak da anılan sade yağ tereyağının en saf hali olduğu için lezzeti de en fazla halidir. Bu nedenle konulduğu her yerde enfes lezzetinden iz bırakır. Diyet listelerinde de izin verilen tek yağ olarak yerini alan yayla tereyağı, bu anlamda ne kadar yararlı olduğunu kanıtlıyor. Belki içinde protein, lif gibi çok önemli vitaminler bulunmuyor ama bununla birlikte şeker, karbonhidrat ve trans yağ gibi zararlı maddeleri de bünyesinde tutmuyor.

Sade Yağ Nedir?

Tereyağının en saf hali. Ninelerimizden kalan miras. Baklavanın lezzet sırrı. Şimdilerde Ghee olarak da adlandırılan yüzyıllardır Anadolu’da Saf Yağ ya da Sade Yağ adı ile evlerde yapılan müthiş lezzet. Trabzon’un eşsiz güzellikteki yaylalarında üretilen yayık tereyağı ile yapılan Sade Yağ en az %99 oranında süt yağı içeren bir yağdır. Türk Gıda Kodeksindeki tarifine göre Sadeyağ Süt ve / veya süt ürünlerinden elde edilen, su ve yağsız kuru madde unsurlarının tamamına yakın bölümü uzaklaştırılmış, ağırlıkça en az %99 oranında süt yağı içeriğine sahip üründür.

Uzun saklama ve kullanıma sahip Yayla tereyağı; kahvaltı sofralarınızda, yemeklerinizde, hamur işlerinizde, tatlılarınızda kullanabileceğiniz geniş bir alana sahiptir. İkliminden dolayı mı nedir bu kadar lezzetli mi olur? diyebileceğiniz tadı olan Yayla tereyağı Karadeniz’in eşsiz doğasını da içerisinde taşımaktadır. Bir kez tattığınız anda vazgeçemeyeceğiniz bir lezzete dönüşecek olan Yayla tereyağı özellikle çocuklarınız için katı margarinleri kullanarak sağlıksız bir beslenme yerine tercih edebileceğiniz en iyi alternatiftir. Çünkü tamamıyla doğal olarak üretilen ve el değmeden modern tesislerde yapımı sağlanan Ovit yayla tereyağı içeriğinde hiçbir katkı maddesi bulundurmaz. Bu nedenle gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz temel bir besin maddesidir.

Hayvansal bir gıda olarak nitelendirilen tereyağı, pek çok yemekte kendine yer bulur. Özellikle Türk mutfağı için vazgeçilmez ürünlerin başında gelmesi, her evde bulunmasını sağlar. Bunun yanı sıra sabah kahvaltılarında ekmeğin üzerine sürülüp bal ile desteklendiğinde eşsiz bir lezzet sunar. Büyük küçük herkesin damak zevkine uygun tadıyla bilinen tereyağının lezzet vermesi için organik koşullar altında üretiliyor olması önemlidir. Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesiyle ünlenen yayla tereyağı, yüksek yaylalarda yetişen çeşitli otlarla beslenen hayvanlardan elde edilen sütlerden üretilir. Tadından ve kokusundan organik olup olmadığı anlaşılan yayla tereyağı, en çok Rize, Trabzon ve Giresun şehirlerinde organik koşullar altında üretilir. Tamamen doğal besinlerle beslenen ineklerden elde edilen sütlere herhangi bir katkı maddesi eklemeden üretilen yayla tereyağı, organik yapısıyla ön plana çıkar. Yayla tereyağı, ineklerden alınan sütlerin yağlarından yapılır.Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olduğu kadar yemeklerin de olmazsa olmazı tereyağı, organik ve yayla üretimi imkanıyla çok daha lezzetli bir hal alır. Tamamen organik süreçlerden geçerek üretilen tereyağı, hem lezzetli hem de son derece faydalıdır.

Ovit yayla tereyağının rengi nasıl olur?

Orijinal Ovit yayla tereyağının rengi beyaz,sarımtırak ve kokusu baskın olup oldukça lezzetlidir. Lezzetiyle herkesin damak zevkine hitap eden yayla tereyağı doğru ve düzenli tüketildiğinde insan sağlığına önemli oranda fayda sağlar. Karadeniz’in yüksek yaylalarında yetişen otlarla beslenen ineklerden alınan sütler kaynatılarak yağı çıkarılır. Oldukça fazla miktarda toplanan bu yağlar, geniş bir kaba alınır ve çırpıcı yardımıyla kıvamı tutturulur. Yemeklik için kullanılacak yağa tuz eklenebilir. Ancak kahvaltılık için tercih edilen yayla tereyağına tuz eklenmeyebilir.

Organik ve lezzzetli oluşuyla pek çok kişinin dikkatini çeken organik tereyağı, sıklıkla tüketilir. Tereyağı doğru miktarda tüketildiğinde insan sağlığına oldukça faydalıdır. Organik koşullar sonucunda elde edilen bu ürünün içerisinde çok değerli besinler yer alır. İçerisinde yoğun miktarda süt yağı olması ve herhangi bir katkı maddesinin olmaması sayesinde hem doyurucu hem de lezzetlidir. Protein ve kalsiyum açısından zengin olan yayla tereyağını evde yapmak da oldukça kolaydır. Belirlenen yöntemler kullanılarak evde de kolaylıkla yayla tereyağı üretimi yapılabilir.

Tereyağının sanılanın aksine doğru miktarı miktarda tüketildiğinde faydası bulunmaktadır. Her yiyecek gibi normalden fazla tüketildiğinde belirli sağlık problemlerini ortaya koymaktadır. Bu nedenle sizlere bu yazımızda tereyağının faydalarını ve bilinmeyen yönlerini sunuyoruz. Doğal tereyağının vücut sağlığına olan faydası yadsınamayacak şekilde fazladır. Antioksidan olma özelliği ile vücuttaki zararlı virüslerin etkisini engellemektedir. Aynı zamanda tepeden tırnağa kadar vücudun neredeyse her noktasına sağlıklı dokunuşlar yapan tereyağının fiyatları da göz korkutmayacak şekildedir. Herkesin kolaylıkla ulaşabileceği tereyağının doğal olması oldukça önemlidir. Doğal tereyağ vücuttaki vitamin ve mineral dengesini de sağlamaktadır.

telefon

Yorum Bırakın

www.rizetours.com