Rize Üzüm Pekmezi

Karadeniz’in incisi Rize‘de eylül ayında üzüm bağlarında hareketlilik yaşanır. Bunun nedeni bağlardan toplanan üzümlerden elde edilen şıralar büyük kazanlarda kaynatılarak pekmez haline getirilir. Osmanlı mutfağında da kullanımına yaygın olarak rastlanılan üzüm pekmezi insan sağlığı için şifa kaynağıdır. Günümüzde de tüketilmesi de uzmanlar tarafından tavsiye edilen üzüm pekmezinin faydaları da kişiler tarafından merak konusu olmaya devam etmektedir.Her derde deva özelliği olan üzüm pekmezi başlı başına bir sifa kaynağı bebeklere dahası yaşlılara rahatça yedirebilirsiniz.

Üzüm Pekmezi Faydaları

– Üzüm pekmezinin içeriğinde yararlı karbonhidratlar bulunur.
– Kemik ve kas sağlığı için faydalıdır.
– Vücudun gün içinde ihtiyaç duyduğu bazı mineraller vardır. Üzüm pekmezinin – içeriğindeki kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum da günlük ihtiyacın önemli bir kısmını karşılar.
– Üzüm pekmezi karaciğer dostu olduğu için temizlenmesine yardımcı olur.
– Üzüm pekmezi iştahı açmaya yardımcı olur.
– Kadınlar tarafından tüketildiğinde regl sancılarının azalmasında etkili olabilir.
– Soğuk algınlığı gibi gribal hastalıkların iyileşme sürecinde kullanılır. Vücuda enerji ve direnç katar.
– Kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcıdır. Hem gebelik döneminde hem de lohusalık dönemlerinde kadınların tüketmesi önerilir.
– Damar sertliğinde iyi gelir.
– Kalp rahatsızlıklarının ilerlemesini engeller.
– Kanser riskine karşı vücudu korur.
– Alkol, sigara gibi bağımlılığa yol açan zararlı maddelerin vücutta yol açtığı zararları en aza indirmeye yardımcı olur.

Üzüm Pekmezi Zararları

– Üzüm pekmezinin tüketiminde miktara dikkat edilmelidir.
– Şeker ve tansiyon hastası olan kişiler tüketim miktarında kontrollü olmalıdır.

İçeriğindeki zengin minerallerden biri de potasyum olan üzüm pekmezi yeterli miktarda tüketildiğinde tansiyonu dengeleyen bir besindir. Ancak fazla tüketildiğinde bu potasyum oranı yan etki yapar ve tansiyonun yükselmesine yol açar. Bu yüzden tüketim miktarında kontrolü sağlamaya özen gösterilmelidir.

Kokulu üzüm siyah bir renge sahiptir. Kokulu üzüm yaprak döken, sarılıcı gövdeye sahip, 15 metreye kadar yükselebilen ve oldukça hızlı büyüme ve gelişim gösteren üzün türleri içinde mantar hastalıklarına en dirençli bir bitkidir. Karadeniz Bölgesi’nde ortalama 1600 metre rakıma kadar yayılış göstermektedir.

Ancak soğuya karşı oldukça dayanıklı olduğundan 700 metre rakıma kadar iyi uyum gösterir. Mayıs-Temmuz aylarında çiçek açan kokulu üzüm, Eylül-Ekim sonlarında meyve vermeye başlar. Kendine has kokusu ve tadı bulunan meyveleri oldukça yüksek oranda şeker taşır. Bu yüzden şeker hastalarının aşırı tüketmesi tavsiye edilmez. Sarılıcı gövdeleri sayesinde yakınında bulunana çalı yada ağaçlara tutunarak yaşamaya çalışır.

Günde kaç kaşık pekmez yemeli?

İçeriğindeki potasyum sayesinde, tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Zengin besin içeriği olan pekmezi yetişkinlerin günde 1-2 yemek kaşığı, çocukların ise 1-2 tatlı kaşığı tüketmesi önerilmektedir.Pekmez geçmiş dönemlerden bu yana sağlık için tüketilmesi önerilen lezzetli besinlerden biridir.

Yılın her döneminde tüketilmesi önerilen pekmez çeşitlerinden birisi ise üzüm pekmezidir.Yorgunluk ve vücuda enerji veren besinlerin başında üzüm pekmezi gelir. Sevilerek tüketilen üzümden elde edilen ve şifa olarak tüketilen üzüm pekmezi aynı zamanda stresi ve yorgunluğu da ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Üzüm pekmezinin en çok tüketildiği dönemler ise kış aylarıdır. Soğuktan kaynaklı hastalıklara açık olan vücut direncinin güçlenmesine de yardımcı olur.

Üzüm Pekmezi Cinselliğe İyi Gelir mi?

Üzüm pekmezinin faydaları arasında merak edilen konulardan biri de cinselliğe iyi gelip gelmediğidir. Üzüm pekmezi enerji verici bir besindir. Bu yüzden cinsel isteği arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda erkeklerde sperm sayısının da artmasında yardımcıdır.

Aç karnına üzüm pekmezi ne işe yarar?

Tam bir şifa deposu olan üzüm pekmezinin bilinen faydalarından bazıları ise şunlardır; Enerji ve karbonhidrat kaynağıdır.Sabahları aç karnına tükettiğinizde güne zinde ve enerjik başlamanızı sağlar.İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde kemik sağlığını korumaya yardımcı olur.

Üzüm Pekmezi Kan Yapar mı?

Üzüm pekmezinde yüksek oranda demir bulunur. Kansızlığın düşmanı olan demir vitamini içeriği ile üzüm pekmezi de kan yapıcı bir özelliğe sahiptir. Hangi pekmez daha çok kan yapar?Keçiboynuzu pekmezi içerisinde bulundurduğu demir, mineral ve vitaminlerin etkisiyle en hızlı kan yapan yiyeceklerin arasındadır. Kahvaltı rutininize ekleyeceğiniz birkaç kaşık keçiboynuzu pekmezi hem vücudunuzdaki kan oranını arttıracak hem de sağlığınıza katkıda bulunacaktır.

Üzüm Pekmezi ne zaman içilmeli?

Üzüm pekmezi ile ilgili görsel sonucu Üzüm pekmezi, uzmanlar tarafından her sabah tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bir çorba kaşığı üzüm pekmezine birkaç damla limon sıkılarak tüketildiğinde doğal antibiyotik olarak en doğal tedavi yöntemidir.

Üzüm Pekmezi Kilo Aldırır mı?

Üzüm pekmezi kilo almak isteyen kişiler tarafından tüketilen bir besindir. Bunun nedeni şeker oranının yüksek olmasıdır. İçeriğindeki yüksek şeker miktarı ile üzüm pekmezi hem kilo alım sürecini destekler hem de iştah açar.

Üzüm Pekmezi Tansiyonu Yükseltir mi?

İçeriğindeki zengin minerallerden biri de potasyum olan üzüm pekmezi yeterli miktarda tüketildiğinde tansiyonu dengeleyen bir besindir. Ancak fazla tüketildiğinde bu potasyum oranı yan etki yapar ve tansiyonun yükselmesine yol açar. Bu yüzden tüketim miktarında kontrolü sağlamaya özen gösterilmelidir.

Üzüm Pekmezi mideye İyi Gelir mi?

mide sorunlarına sağlıklı ve doğal yollar ile çözüm bulmak isteyenlerin tercih ettiği besinlerden biri de üzüm pekmezidir. Üzüm pekmezinin sindirim düzenleyici özelliği vardır. Bu özelliği ile bağırsaklar daha iyi çalışır ve mide sorunlarının meydana gelmesinin önüne geçer. Düzenli olarak günde bir ya da iki yemek kaşığı pekmez tüketimi hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça faydalıdır.

Üzüm Pekmezi kilo aldırır mı?

Zengin besin değeri ile severek tüketilen pekmez, yüksek oranda şeker içerdiği için kilo aldıran bir besindir. Birkaç hafta düzenli tüketildiğinde özellikle kilo almakta zorlanan kişilere kilo aldıran pekmezin tüketildiği miktar çok önemlidir.

Pekmez limon karışımı ne işe yarar?

Bitmek bilmeyen öksürük krizlerinin sona ermesini sağlar. Boğazda oluşan ağrı, kaşıntı ve iltihaplanmaların geçmesine yardımcı olur. Grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı vücudu korur. Halihazırda var olan kış hastalıklarının çok daha kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Pekmeze limon sıkılır mı? Pekmezin içine dahil olan taze sıkılmış limon suyu, hem C vitamini bakımından çok zengin olduğu için antioksidan etkisi gösteriyor hem de pekmezin faydalarının vücuda neredeyse on kat daha fazla etki etmesini sağladığı söyleniyor.

Rize Üzüm Pekmezi yararları saymakla bitmez. Kara üzümün kabuklarında bulunan ve fitoaleksin grubu bileşiklerinden olan ‘resveratrol’ün kanser oluşumunu engellediğini, Düşük yoğunluktaki yağlı bileşiklerin okside olarak kılcal damarlarda birikmesini engelleyerek kalp krizi riskini azalttığını. Bünyesindeki magnezyum insanın iş verimliliğini arttırırTamamen organik ev yapımı Rize Üzüm Pekmezi satışalrımız sayenizde her geçen gün artıyor yoğun ilgi ve güveninizden ötürü teşekkür ederiz. Siparişlerinizi Bekliyoruz. Afiyet Olsun..

telefon

Yorum Bırakın

www.rizetours.com