Rize Likapa Şatış

Tamamiyle Rize’deki köylerden yetiştirilen Rize Likapası yetiştirilme aşamasında hiçbir kimyasal gübre kullanılmadan sadece inek gübresi verilerek hazırlanır. Yoğun ilginiz bizleri memnun ediyor. Rize Likapa yer ve dal likapa yetiştiriciliğinde son yıllarda epeyce yol kat etti. Ürün kalitesi yönünden türkiyede yetiştirilen kivilerin en kaliteli aroması yüksek bitkisi bu yörede yetiştirilmektedir.Bugüne kadar adını çok duysak da mutfaklarımıza öyle pek sık konuk etmediğimiz yaban mersini tam olarak nedir, faydaları nelerdir, nerelerde satılır, nerelerde kullanılır bir bir anlatıyor, onu tüm yönleriyle tanıyoruz.

Yaban mersini (Likapa) nedir?

Yaban mersini, fundagiller familyasının mini mini bir üyesi. Mavi -mor rengi sayesinde kolayca ayırt edilebilen bu minnoş meyve, Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nde, dünyada ise en çok Kuzey Avrupa ve Amerika’da yetişiyor.Yaklaşık 100 gramında 57 kalori bulunan yaban mersini, A, C, E ve K vitaminleriyle kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi vücudumuz için gerekli birçok minerali de içinde barındırıyor.Birçok farklı türü bulunan yaban mersini, tam da bu yüzden farklı yörelerde türlerine göre farklı isimlerle anılıyor. Çay üzümü, turna yemişi, mavi yemiş, çoban üzümü ya da kekre yemişi gibi isimlerle anılan yaban mersinini türüne göre iyi ayırt etmek de faydalarından yararlanabilmek için büyük önem taşıyor aslında.

Yaban Mersini (Likapa) Neye İyi Gelir?

Kuzey Avrupa’ya özgü bir meyve olan yaban mersini, fundagiller ailesine ait bir bitkinin meyvesidir. Reçellerde, konservelerde, kurabiye ve kek çeşitlerinde, dondurmada ve hazır gıda sektöründe yaygın olarak kullanılan meyve; yüksek oranda A vitamini, C vitamini, E vitamini, tiamin, riboflavin ve K vitamini gibi bileşenler içerir.

-Yaban Mersini Faydaları
-Kan Şekerini Dengeler.
-Göz Sağlığına İyi Gelir.
-İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir.
-Beyin Hücrelerini Güçlendirir.
-Kalp Damar Sağlığını Korur.
-Depresyona İyi Gelir.
-Kanser Riskini Önleyebilir.
-Sindirim Sistemi Hastalıklarını Önler.
-Regl Dönemini Rahatlatır.
-Kandaki Toksin Maddeleri Atar.
-Metabolizmayı Hızlandırır.
-Ağız ve Diş Sağlığını Korur.
-Kandaki İltihabı Temizler.
-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.
-Vücuda Enerji Kazandırır.

Yaban Mersini Kurusunun Faydaları Nelerdir?

-Yaşlanma belirtilerinin azaltıcı etkisiyle dikkat çeken yaban mersini kurusu, antioksidan açısından zengindir. Kendine özgü mavi rengi veren antosiyanin maddesi ve yüksek C vitamini içeriği sayesinde Alzheimer hastalığı gibi ilerleyen yaşa bağlı olarak gelişen hastalıkların tedavisinde önemli rol oynar.
-İdrar yolları enfeksiyonu başta olmak üzere bakteri nedeniyle gelişen enfeksiyonların tedavisinde önemli rol oynayan yaban mersini kurusu, antibiyotik özelliğe sahiptir.
-Yaban mersini cilde faydaları olan bir meyvedir. Kozmetik sanayisinde cilt bakım ürünlerinin yapısında yaygın olarak kullanılan yaban mersini; yüksek vitamin ve mineral içeriği ile hormon dengesinin korunmasını sağlar, akne ve sivilce oluşumunu engeller. İçeriğinde yer alan resveratrol güneşin zararlı etkileri ile mücadele etmeyi kolaylaştırır.
-Yüksek lif içeriğine sahip olan yaban mersini kurusu, mideyi geç terk ederek uzun süre tokluk hissi yaratır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olan yaban mersini kurusu, kilo vermeye yardımcıdır.

Yaban Mersini Çayının Faydaları Nelerdir?

-Kan basıncının düzenlenmesinde önemli rolü olan yaban mersini çayı, kardiyovasküler hastalıklara karşı vücudu korur.
-Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasında oldukça faydalı olan yaban mersini çayı, bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı önler.
-Güçlü antioksidan içeriği sayesinde LDL kolesterolünün düşürülmesinde oldukça etkili olan yaban mersini çayı, total kolesterolü düşürür.
-Böbreklerin çalışmasını düzenleyerek hasar görmesini engeller.
-Yaban mersini faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmaktadır. Saraçoğlu, yaban mersini yaprakları ve meyvesi kullanılarak hazırlanan çayın boğaz ağrısı ve boğaz iltihaplanmasına iyi geldiğini belirtmektedir.

Likapa kilosu kaç TL? (2022)

Tek ağacın yaklaşık 10 kilo meyve verdiğini söyleyen İlyas Kumbasar, “Kilosu piyasada en düşük 25 TL’den alıcı buluyor, 50 TL’ye kadar çıkıyor. Marketlerde 80 TL’ye bile satılıyor. Karadeniz’in doğusu bunun için daha uygun.

Yaban mersini kimler kullanamaz?

likapa faydaları ile ilgili görsel sonucu Yaban mersini doğal kan inceltici olan salisilat maddesinde bol miktarda içerir. Ameliyat olma durumunuz varsa ameliyattan önceki günler bu meyveyi yemeniz tavsiye edilmez. Operasyondan en az 2 hafta önce yaban mersini tüketimini durdurmalısınız.

Likapa nasıl tüketilir?

Küçük taneleri olan taze yaban mersini, çekirdeği olan bir meyve olmadığından yıkadıktan sonra çilek ya da böğürtlen gibi yenir. İstenirse taze halde yoğurda, salataya katılır ve hafif mayhoşumsu enfes tadıyla yemeğe apayrı bir tat verir.

Yaban mersini hangi organa iyi gelir?

Yaban Mersini Kalp Sağlığını Korur; Özellikle yaban mersininin liften zengin yapısı kandaki kötü kolesterol miktarını azaltmaya ve dolayısı ile kalp hastalığı riskini düşürmeye yardımcı olur. B6 vitamini ve folat, kalp sorunlarına yol açabilen yüksek homosistein düzeylerinin düşürülmesini sağlar.

Likapa hangi meyvedir?

Ilıman iklim kuşağına adapte olmuş bir meyve türü olup botanik olarak gerçek üzümler grubunda yer almaktadır. Ilıman iklim kuşağına adapte olmuş bir meyve türü olup botanik olarak gerçek üzümler grubunda yer almaktadır.

Likapa suyu neye iyi gelir?

Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırır. Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle ayrıca C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır.

Likapa hangi bölgelerde yetişir?

Doğu Karadeniz Bölgesi dağlarında yabani olarak yetişen formlarına Rize’de likapa, kaskanaka, çera (mçela), Trabzon’da ligarba, lifos, Artvin’de morsivit veya mahabak (merhauk), Ordu-Giresun’da çalı çileği, Kars-Ardahan’da göğen olarak isimlendirilmekte ve yöre insanı tarafından beğenilerek tüketilmektedir.

Likapa çayı nasıl yapılır?

Küçük bir demlikte kaynatılan suya 2 yemek kaşığı yaban mersini kurusu ilave edilir. Su kaynamaya başladıktan 2-3 dakika sonra ateşin üzerinden alınır. 10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra içilmeye hazır hale gelir. Yaban mersini çayı sabah akşam 1 bardak tüketilebilir.

Likapa kaç yılda meyve verir?

Doğu Karadeniz’in iklim ve toprak yapısında 7-8 yaşında bir likapa meyvesinin 5 kg ila 10 kg arası meyve vereceği düşünülmektedir. Yaban Mersini Tarlasına 2. yaşında fidanlar dikilmektedir. Dikimi takiben ilk yıl dekara ortalama 100kg , 2. yıl 400kg ve 3. yıl 750 kg meyve beklenmektedir.

Kuru yaban mersini günde ne kadar tüketilmeli?

Yaban mersini kurusuyla kek, kurabiye ve pasta tariflerinizi renklendirebilir, atıştırmalık olarak çerezlerinizle birlikte tüketebilirsiniz. Yaban mersini kurusu ne kadar yenmeli, günlük miktar ne kadar olmalı derseniz, kuru meyvelerin çoğu için günde ortalama 1 avuç tüketmek yeterlidir.

Yaban mersini (Likapa) faydaları

-Antioksidan özelliği en yüksek olan besin sayılan yaban mersini bu sayede vücudu serbest radikallere karşı koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
-İçinde bulunan ve bize pek tanıdık gelmese de vücudumuza ilaç gibi gelen antosiyaninler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor, kalp sağlığını koruyor.
-Yine içindeki antosiyaninler nedeniyle damarların tıkanmasını önlüyor ve kötü kolesterole karşı vücudu koruyup kolesterol seviyesinin düzenlenmesini sağlıyor.
-Damarların sağlığını koruyarak yüksek tansiyonu olanlara da destek oluyor, tansiyonun dengeli ve sağlıklı bir şekilde seyretmesine yardımcı oluyor.
-Antioksidan özelliğiyle de sadece bağışıklık sistemimizi güçlendirmekle kalmayan yaban mersini, aynı zamanda beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyor.
-Beynin sağlıklı çalışmasına verdiği destekle hafızayı güçlendiriyor, unutkanlığı en aza indiriyor.
-Bu güçlü antioksidan özelliği, aynı zamanda sinir ve stresle de baş etmemizi kolaylaştırıyor, bu sorunlara bağlı uykusuzluğu çözüyor.
-Kan şekeri hızla yükselenlerin de yanında yer alıyor, düzenli tüketildiğinde tip 2 diyabeti olanlara olumlu etkilerde bulunuyor.
-İçindeki antosiyaninler sayesinde özellikle yaşlanmaya bağlı oluşan göz hastalıklarının oluşma ihtimalini azaltıyor, var olan göz sorunlarının iyileşme sürecine destek oluyor.
-Besin lifi açısından zengin olmasından dolayı diyettekilerden de desteğini esirgemeyen yaban mersini, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayarak zayıflamanızda önemli bir rol oynayabiliyor.
-Besin lifleri sayesinde sindirimi düzenlediğinden kabızlık gibi sorunların da üstesinden gelmenizi sağlıyor.
-Antioksidan özelliği göstermesi nedeniyle yaban mersini, idrar yolu enfeksiyonlarıyla baş etmenize yardımcı oluyor.

Yaban Mersinli (Likapa) Pasta Tarifleri

Yaban Mersinli Yeşil Elmalı Salata

Roka, dereotu, maydanoz, kuzu ıspanak, nane, kırmızı biber, yeşil elma, yaban mersini, havuç ve ceviz kullanılarak hazırlanan yaban mersinli yeşil salata; yüksek antioksidan özellikleri ile vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Hem besleyici özellikleri hem de lezzeti ile ön plana çıkan salata, sofralara sağlık getirir.

Yaban Mersinli Kek

Yumurta, süt, şeker, un, yağ, kabartma tozu, vanilya, yaban mersini kurusu ve damla çikolata kullanılarak hazırlanan yaban mersinli kek; çay saatlerinizi keyiflendirir. Yüksek protein ve karbonhidrat içeren kek, özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların ara öğünleri ve kahvaltıları için mükemmel bir alternatiftir.

Yaban Mersinli Pankek

Un, şeker, karbonat, kabartma tozu, vanilya, tuz ve yaban mersini kullanılarak hazırlanan pankek; sabah kahvaltılarının ve ikindi çaylarının en beğenilen lezzetidir. Ara öğünler için sağlıklı bir alternatif olan yaban mersinli pankek, yumuşacık yapısı ile damaklarınızda kalıcı bir lezzet bırakır.

Limonlu Yaban Mersinli Muffin

Yumurta, şeker, süt, yağ, limon suyu ve limon kabuğu rendesi, vanilya, kabartma tozu ve un kullanılarak hazırlanan kek; üzerine eklenen yaban mersini ile bambaşka bir aromaya sahip olur. Özellikle mayhoş lezzeti sevenler için benzersiz bir tada sahip olan limonlu yaban mersinli kek, çay saatlerinize eşsiz bir lezzet katar.

Yaban Mersinli ve Fıstıklı Kurabiye

Tereyağı, yumurta, pudra şekeri, çam fıstığı, yaban mersini, portakal kabuğu, vanilya ve un kullanılarak hazırlanan yaban mersinli ve fıstıklı kurabiye; ağızda dağılan lezzeti ile mükemmel bir ara öğün seçeneğidir. Çay saatlerinizi taçlandıran kurabiye ile misafirlerinize mükemmel bir lezzet sunabilirsiniz.

Yaban Mersinli Kek

Yumurta, pudra şekeri, tereyağı, yoğurt, vanilya, un yaban mersini ve çekirdek içi kullanılarak hazırlanan yaban mersinli kek, muffin kalıplarına dökülerek pişirilir. Tek bir lokmalık lezzet topları haline gelen yaban mersinli kek, puf puf lezzeti ve ağızda dağılan yapısı ile damaklarda kalıcı bir aroma bırakır.

Yaban Mersinli Cevizli Kurabiye

Tereyağı, pudra şekeri, yumurta, vanilya, un, ceviz ve yaban mersini kullanılarak hazırlanan yaban mersinli cevizli kurabiyenin üzeri tarçınlı damla sakızı ve pudra şekeri ile süslenir. Ağızda dağılan bir yapıya sahip olan kurabiye, çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetidir.

Yumuşacık Fındıklı Yaban Mersinli Puf Kek

Yumurta, un, süt, sıvıyağ, şeker, kabartma tozu, vanilya, fındık ve yaban mersini kullanılarak hazırlanan fındıklı yaban mersinli puf kek, ağızda dağılan yapısı ve muhteşem aroması ile büyüleyici bir lezzettir. Kendine has aroması ile damaklarda şölen yaşatan kek, yapımının basitliği nedeniyle tercih edilir. Siz de misafirleriniz ve aileniz için bu keki yapabilir çay saatlerinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Yaban Mersinli Cheesecake

Tabanı, kreması, sosu ve üzerine eklenen beyaz çikolatası ile hem muhteşem bir görünüm hem de unutulmaz bir lezzet performansı sunmanızı sağlayan yaban mersinli cheesecake, çay saatlerinizi keyiflendirir.

Damaklarda Kalıcı Lezzet

Alt katmanında ağızda dağılan pastası, orta katmanında yumuşacık kreması ve üst kısmında yer alan yaban mersini ve nişasta ile hazırlanan şurubu ile damaklarda kalıcı bir lezzete imzasını atan yaban mersinli pasta, çay saatlerinizi mükemmelleştirir. Çocuklar tarafından sevilerek tüketilen pasta, misafirleriniz için de muhteşem bir ikram çeşididir.

Yaban Mersinli Pişmeyen Cheesecake

Pişirilmeden hazırlanan yaban mersinli cheesecake, pratik ve kolay hazırlanan oldukça lezzeti bir pasta çeşididir. Tabanında bisküvi ve tereyağı kullanılır, orta kısmında labne peyniri, krema ve pudra şekeri, üzeri içinse kuru yaban mersini, vişne suyu, toz şeker ve mısır nişastası kullanılır. Yaban mersininin mayhoş tadıyla kremanın mükemmel birleşimi olan cheesecake, çay saatleriniz için muhteşem bir alternatiftir.

Yaban Mersinli Muffin

Yaban mersini, süt, tereyağı, yumurta, un, şeker ve kabartma tozu kullanılarak hazırlanan yaban mersinli muffin, hem görünüşüyle hem yumuşacık lezzetiyle en sevilen kurabiye çeşitlerinden biridir. Yaban mersinin kendine özgü aromasını ve kokusunu daha ilk lokmada hissedeceğiniz muffini, hem kendiniz hem de misafirleriniz için hazırlayabilirsiniz.

Yaban mersini (Likapa) nasıl kullanılır?

Yaban mersinini aldıktan sonra nasıl tüketebileceğinizi merak ediyorsanız yaklaşın böyle, bir bir anlatıyoruz.

Öncelikle güzelce temizledikten sonra taze bir meyve olarak afiyetle yiyebiliyorsunuz. Kurusunu aldıysanız kurusunu da tıpkı diğer kuru yemişler gibi yiyebiliyorsunuz elbette.

Farklı tariflerde değerlendirmek isterseniz kendisinden meyve suyu da reçel ya da marmelat da yapabilirsiniz.

Aynı şekilde cheesecake’ten tutun da muffin’e kadar birçok farklı tarifin içinde de kendine yer buluyor bu minnoş güzel. Çünkü tadı pek bir lezzetli.

Dilerseniz sadece dekoratif bir süs olarak tabağın kenarına ya da tatlınızın üzerine de koyabiliyorsunuz. Her türlü pek bir nefis oluyor, yemeden durulmuyor.

Yaban mersini (Likapa) zararları

Yaban mersinini yakından tanıyıp faydalarını öğrenince muhtemelen daha çok kullanmak, mutfağınıza onu daha çok konuk etmek isteyeceksiniz. Ama tüm bunlardan önce bilmeniz gereken son bir konu var: Yaban mersininin bir zararı var mı?

Bugüne kadar yapılan araştırmalara göre yaban mersininin düzenli tüketilmesi durumunda ortaya çıkan ya da bilinen herhangi bir zararı yok. Ancak ölçülü bir şekilde yemek ve aşırıya kaçmamak önemli.

Faydalarında da görebileceğiniz gibi kendisi kalpten beyne kadar birçok organımıza etki ediyor, yüksek şeker sorunundan zayıflamaya kadar birçok konuda vücudun yanında yer alıyor.

Bu da fazla tüketilmesi durumunda bu etkilerinin fazla hissedilebileceği anlamına geliyor tabii. Aşırı kilo kaybı ya da aşırı düşük şeker gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız temkinli davranmanız gerekiyor.

Biliyoruz, siz yaparsınız zaten ama biz de söylemiş olalım: Ciddi bir rahatsızlığı olanlar başta olmak üzere herkes, bir yiyeceği tedavi amaçlı olarak kullanmayı düşünüyorsa öncesinde mutlaka doktoruna başvurmalı ve doktorunun önerileri doğrultusunda hareket etmeli.

Unutmayın, bir başkasına iyi gelen bir yöntem sizin için hayati bir tehlike anlamına gelebilir. Aman diyelim, sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Rize Likapa‘sınınyararları saymakla bitmez adet kanamalarını düzenleyen bir meyve olarak tavsiye edilmiştir. Ağız, deri ve üriner sistem enfeksiyonları Anti kanserojen ve antioksidant (damarlarda yağ birikimini engelleme) özelliğine sahiptir Aşırı kanamayı durdurma Bağırsak metabolizmasını düzenler Damar hastalıklarına iyi gelir bunun gibi onlarna sifası vardır.Siparişlerinizi Bekliyoruz. Afiyet Olsun..

telefon

Yorum Bırakın

www.rizetours.com