Rize Haya Anzer Balı

Kalitesi dünyaca tanınan Anzer balından sonra en kaliteli ballardan biri olan Haya Anzer Balı dünyaca eşi benzeri olmayan bitki örtüsü ve flora örtüsünde arıların toplamasıyla elde edilen değerli ballardan biridir. Anzer yaylasının bitişik köyü olan haya köyü kalite olarak anzer balıyla hemen hemen eşdeğerdir.Şifaları saymakla bitmez olan bu doğa harikası şifalı bu balı yediden yetmişe herkes tüketebilir.Arıların Haya Anzer Balı üretimiyle ilgili pek çok merak edilen konu vardır. Kendine has lezzeti ve besleyici özellikleriyle ünlenen Rize Haya Anzer Balı üretiminde yöresel özellikler dikkat çekicidir. Her yörede farklı zamanda çıkan çiçeklerin türüne göre arılar da farklı zamanlarda Haya Anzer Balı üretimi yapar.

Bu bakımdan Haya Anzer Balı ne zaman çıkar sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir. Çünkü Haya Anzer Balı, adından da anlaşılacağı üzere bal özü elde edilen çiçeklerin açma mevsimine ve zamanına göre değişik zamanlarda üretilir. Haya Anzer Balını üreten işçi arıların kolonisi ne kadar verimliyse o kadar kısa sürede Haya Anzer Balı üretimi yapabilirler. Türkiye’de Ege ve Akdeniz bölgelerinde Haya Anzer Balı üretimi genellikle mayıs ayında başlar. İlk baharın son günlerinde havaların iyice ısınmasıyla birlikte çiçekler hızlı bir şekilde açar. Bu dönem aynı zamanda Haya Anzer Balı arılarını da harekete geçirir ve Haya Anzer Balı üretimi hız kazanır.

Haya Balının Faydaları Nelerdir?

– İshale karşı destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
İştah açıcıdır ve kilo alma sorunu yaşayan kişiler üzerinde olumlu etkilerini gösterir.
– Çeşitli kalp hastalıklarında tedavi edici ve koruyucu özellikleri ile bilinir.
– Kalp çarpıntısına iyi gelir.
– Kanı temizleyici olarak kullanılabilir.
– Kısırlığa karşı koruma sağlar.
– Mide ülserine iyi gelir ve bağırsaklarda meydana gelen tümörleri temizleyici etki gösterir.
– Saç dökülmeleri için çok etkili bir destekçidir.
– Hepatit B ve C ile sarılık hastalığında tedavi edici olarak kullanılabilir.
– Özellikle spor ile uğraşan kişilerde enerji kullanımını arttırarak doğal bir doping etkisi yaratır.
– Metabolizmayı düzenleme görevini üstlenir.
– Soğuk kış günlerinde sık sık gözlemlenen grip ve nezle üzerinde etkilidir.
– Astıma iyi gelir.
– Çeşitli hastalıklara bağlı olarak meydana gelen öksürük belirtisini hafifletir.
– Sinir sistemini düzenler.
– Prostat kanserine iyi gelir.
– Sedef hastalığında hem koruma hem de tedavi amacıyla kullanılabilir.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek verir.
– Ameliyat sonrasında oluşan yaralanmaları tedavi eder.
– Akciğer ile alakalı pek çok rahatsızlıkta destekleyici bir tedavi seçeneğidir.
– Bademcik iltihabı ile mücadele konusunda yardımcıdır.
– Bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanmaları giderir, bağırsakların işleyişini düzenler.
– Vücut gelişimini ve büyümeyi destekler.
– Kansere karşı etkin koruma sağlar, var olan kanserli hücrelerin yok olmasına imkan verir.
– Gözleri güçlendirir ve göz hastalıklarında destekçidir.
– Cildin daha parlak olmasını sağlar.
– Cilt lekelerini iyileştirir.
– Cinsel gücü arttırıcı etkileri ile bilinir.
– Damar sertliğine iyi gelir.
– Damar tıkanıklığını giderir.
– Dengesiz beslenen kişilerin günlük enerji ihtiyacını rahatlıkla karşılar.
– Düşünme kapasitesini arttırır ve hafızayı güçlendirir.
– Genel halsizlik problemleri üzerinde etkilidir.
– Hazmı kolaylaştırıcı etkileri ile bilinir.
– Kasları güçlendirerek kas kasılmalarını engeller.
– Kemikleri kuvvetlendirir ve burkulma ya da kırılmalara karşı daha güçlü kemiklerin oluşmasına olanak verir.

Türk Gıda Kodeksi’ne göre bal arıları tarafından çiçek nektarlarının, bitkilerin canlı kısımlarındaki salgılarının veya bitkilerin canlı kısımları üzerinde yaşayan bitki emici böceklerin salgılarının toplandıktan sonra kendine özgü maddelerle birleştirerek değişikliğe uğratıldığı, su içeriğinin düşürüldüğü ve petekte depolanarak olgunlaştırıldığı doğal ürüne bal denir.Rize’nin İkizdere ilçesi Ballıköy Anzer Yaylası’nda üretilen bir şifa kaynağıdır. Anzer balı faydaları ve üretiminin sınırlı olduğu düşünüldüğünde oldukça kıymetli ve özel bir baldır. Hatta kullanmak isteyenler bir sezon önceden az miktarda üretilen bu mucizeye sahip olmak için sıraya girer. Anzer balı tadı yoğun aroması dolayısıyla oldukça ağırdır.

Haya Anzer Balının Diğer Faydaları Nelerdir?

– Damar Sertliği Ve Damar Tıkanıklığına İyi Gelir Damar sertliği ve damar tıkanıklığı gibi sorunların üstesinden gelmenize destektir. Günde 1 yemek kaşığı anzer balı yiyerek kanınızı temizlemekle kalmıyor, temizlenen bu kan sayesinde damarlarımızı da rahatlıyor. Damarların tıkanmasına, sertleşmesine neden olan kandaki yabancı maddeler vücudumuzdan uzaklaşınca bu sorunlar da ortadan kalkma fırsatı buluyor.
– Kalp Hastalıklarına Yakalanma Riskini Azaltır Damar sağlığını geliştirdiği için kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir. Kalp krizi, felç gibi birçok kalp ve damar rahatsızlığına yakalanma riskinizi de azaltabiliyor.
– Halsizlik Ve Yorgunluğa İyi Gelir Vücuda sağladığı enerji sayesinde halsizlik ve yorgunluk gibi sorunların çözümünde destek oluyor. İçinde C vitamini, potasyum ve kalsiyum olmak üzere birçok yararlı madde bulunan anzer balı, tüm bu faydalı bileşenleri sayesinde kendini halsiz hissedenlere de çaredir. Günde 1 yemek kaşığı yenecek anzer balıyla bir süre sonra kendinizi çok daha zinde ve enerjik hissetmeye başlarsınız.
– Sindirim Sistemine İyi Gelir Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını destekler, hazmı kolaylaştırıp iştah açıyor. Anzer balı; antimikrobiyal özellikleri sayesinde sindirim sisteminin, özellikle mide sağlığının da korunmasını sağlıyor. Özellikle kilo alma sorunu yaşıyor, iştahsızlıktan yakınıyorsanız;
Yemeklerden en az 1 saat önce bir yemek kaşığı anzer balı yemeniz bir süre sonra bu sorunla baş etmenizi sağlar.
– Bağırsak Sağlığına Ve İshale İyi Gelir Bağırsakların da sağlığını koruyor, ishal sorununa çözüm oluyor. Sindirim sistemi kadar boşaltım sistemine de faydaları vardır. İshal için kullanmak isteyenler; 1 bardak oda sıcaklığında suya yine 1 yemek kaşığı kadar anzer balı karıştırıp içmesi etkili oluyor.
– Cilde İyi Gelir Ciltte oluşan yaralanmaların, ameliyat izlerinin daha hızlı bir şekilde kapanmasına destek olur. Anzer balının; antioksidan özelliği bizi sadece kış hastalıklardan korumakla kalmıyor, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vücuda içten dışa bir koruma sağlıyor. Bu da cildimizi de anzer balıyla koruyabileceğimiz anlamına geliyor. Anzer balı, hücrelerin sağlıklı kalmasını sağladığından sivilce lekelerinden tutun da ameliyat izlerine dek, ciltteki birçok yara izinin daha hızlı bir şekilde kapanmasına destek oluyor.
– Cinsel Gücü Arttırıyor Son olarak, cinsel gücü artırmasıyla da biliniyor. Anzer balının içinde; C vitamini, potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir başta olmak üzere vücuda birçok vitamin ve mineral sağlamasının halsizliğe ve yorgunluğa iyi geldiğini söylemiştik. Vücudunuza enerji verdiğinden söz etmiştik. İşte tam da bu özellikler bir araya gelince hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel gücü arttırıcı bir etki de oluşturuyor.
– Bağışıklık Sistemini Güçlendirir Günde 1 yemek kaşığı anzer balı; bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara karşı vücudu koruyor. İçindeki fenolik bileşik sayesinde anzer balı, vücuda girdikten sonra güçlü antioksidan etkiler gösterebiliyor. Bu da vücudumuza giren yabancı maddeleri hızla dışarı çıkarabildiği anlamına geliyor.
– Vücudunuzda Oluşan, Oluşacak İltihaplanmaya İyileştirir Bademciklerde oluşan iltihaplanmalar başta olmak üzere vücuttaki birçok iltihaplanmanın hızla iyileşmesine destek oluyor. Hastalanmış dahi olsanız; anzer balı bu hastalıkla mücadelenizde de yanınızda yer alıyor ve daha hızlı bir iyileşme süreci sağlıyor. Özellikle öksürük, boğaz ağrısı ve balgam konusunda büyük rol oynadığı biliniyor. Vücutta oluşan iltihapların daha hızlı kurumasını ve iyileşmesine olanak sağladığı için özellikle bademcik iltihaplanmaları olanlara tavsiye ediliyor.
– Kanın Temizlenmesinde Etkilidir Kanın temizlenmesinde olumlu etkiler yarattığı biliniyor. Anzer balının antioksidan özelliğine ek olarak antibakteriyel özellikler taşıdığı da biliniyor. Tüm bu özellikler bir araya gelince kanımız da yabancı maddelerden, mikroplardan çok daha kolay bir şekilde arınma fırsatı buluyor.

Anzer balından sonra en kaliteli ballardan biri olan Haya Balı dünyaca eşi emsalı olmayan bitki örtüsü ve flora örtüsünde arıların toplamasıyla elde edilen değerli ballardan biridir. Anzer yaylasının bitişik köyü olan haya köyü kalite olarak anzer balıyla hemen hemen eşdeğerdir. Şifaları saymakla bitmez olan bu doğa harikası şifalı bu balı yediden yetmişe herkes tüketebilir. Büyüme döneminde bulunan çocukların gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Kansere karşı oldukça koruyucu bir etkiye sahip olan anzer balı aynı zamanda kanser tedavisinde de kullanılan oldukça etkili bir besindir. Kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemek için kullanılabilir.

Anzer yaylasına yakın bölgede doğal koşullarda organik ve katkısız üretilen uygun fiyatlı Haya Anzer Balı siparişlerine göstermiş olduğunuz yoğun ilgiye teşekkür ederiz. Bizin için önemli % 100 müşteri memnuniyeti ve en uygun fiyat garanti seçeneği. Ayrıca ürünlerimiz hakkında sizlerden alacağımız yorumlar da bir o kadar etkili. Şimdiden afiyet olsun. Toptan satışlarımız vardır.

telefon

Yorum Bırakın

rize gunubirlik turlar