Rize Mahura Balı

Mahura Balı

Dünyaca meşhur Rize Mahura balının üretildiği köy 220 haneye ve 1000’den fazla nüfusa sahipken, toprak yetersizliği nedeniyle dışarıya fazlasıyla göç vermiştir. Yaz mevsiminde nisbeten kalabalıklaşan köyümüz Kış mevsiminde neredeyse boşalmaktadır. Mahura‘nın geçim kaynağı büyük çapta hayvancılığa dayalı olmasına rağmen, köyde kara-kovan arıcılık da olsa yapılmaktadır.Ballarımız bu yörede kurulan peteklerden elde edilmekte olup tamamen katkısız organik bir baldır. Tarım orman bakanlığından onaylı mahura balı‘mız çok şifalı anzer balı eşdeğerinde bir bal olup yiyince farkına varacaksınız afiyet olsun.

Mahura Balı Faydaları

Mahura balının antioksidan özelliği sadece kış hastalıklardan korumakla kalmıyor, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vücuda içten dışa bir koruma sağlıyor. Bu da cildi de Mahura balıyla koruyabileceğimiz anlamına geliyor. Sindirim sistemine oldukça faydalı olan Mahura balı, ishali kesme özelliği ile de sıkça kullanılıyor. İçinde birçok vitamin ve mineral bulunan Mahura balı, kış günlerinde de hastalıklardan koruyor. Anzer‘de ağaç yetişmemektedir. Bu sebeple Mahura balında, sadece Anzer Yaylasında yetişen endemik çiçeklerin polenleri bulunmalıdır aksi taktirde gerçek Mahura balı değildir. Mahura balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır.

Mahura balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Mahura balı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40 °C’ın üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri etkisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır. Mahura balı ekmeğe sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir.Sağlık açısından faydalı olan gıdaların başında bal geliyor. Mahura balı ise son yıllarda öne çıkan gıdaların başında geliyor.Günde bir yemek kaşığı Mahura balı yemek, kanı temizliyor ve damarları rahatlatıyor. İçinde C vitamini, potasyum ve kalsiyum olmak üzere birçok yararlı madde bulunan Mahura balı, bu bileşenler sayesinde halsizliği de tedavi ediyor.

Mahura Balı Hakkında

Ri̇ze İki̇zdere İlçesi̇nde Üreti̇mi̇ni̇ Yaptiğimiz Mahura Çi̇çek Bali. 1500 & 2000 Rakimdan Bulunan Yayla Çi̇çekleri̇nden Üreti̇li̇yor . Kahvaltilik Olduğu Kadar Süt İle Kariştirilip İlaç Olarak Tüketi̇lebi̇li̇r. Astim ,bronşi̇t. Baş ağrisi Gi̇bi̇ Bi̇rçok Hastaliğa Tedavi̇si̇ Vardir. Önemli olan çiçek örtüsü ve bu örtüye erişimdir. Çam ve kestane ağaçlarının yer aldığı bölgelerde çiçek üretiminin yapılması zordur. Çiçek Balını Kim Yapar? Çiçek balını yapanlar arıcılık ile uğraşan çiftçilerdir. Çiçek balını yapan kişiler buna hobi olarak başlayabilecekleri gibi meslek olarak da icra etmeleri mümkündür. Bal dendiğinde akla birçok farklı seçenek gelmekte ve bu seçeneklerin hepsi de birbirinden lezzetli ve faydalıdır. İşçi arılar, bahar mevsimlerinin gelmesi ile birlikte bal üretmeye başlamakta ve envai çeşit çiçeği ziyaret ederek bitki nektarı toplamaktadır.

Arıların bu yoğun çalışmalarının ardından üretmiş oldukları çiçek balı, özellikle de kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi olarak bize sağlıksal anlamda çok büyük faydalar sağlamakta. Mahura çiçek balı, insan sağlığı için çok faydalı olmasının yanı sıra sahip olduğu tat, koku ve aroması ile birlikte yediden yetmişe herkesin çok severek tükettiği bir besin türüdür. Ayrıca çiçek balının içeriğinde fazla miktarda mineral ve vitamin bileşenleri bulunur. Çiçek balı yapılırken tarlacı ismi verilen arılardan yararlanılır. Çiftçiler bal üretiminde farklı arı türlerinden yararlanabilmektedir.Çiçek balının üretildiği yer Türkiye’nin birçok bölgesi olabilmektedir. Özellikle Kars ve çevresinde rahatlıkla çiçek balı üretimi yapılabilmektedir. Türkiye’nin farklı coğrafi özellikleri olan geniş çevrelerinde de çiçek balı üretimi yapılır.

Eski adı Mahura olan Tozköy, Rizenin İkizdere ilçesine 20 km., Anzer Yaylasına 6 km. uzaklıkta 2300 rakımlı bir yayladır. Komar (ormangülü), dağ çayı (kekik familyasından), likapa (yaban mersini) ve binbir çeşit yayla çiçeğinden tamamen doğal hiç bir katkı maddesi kullanılmadan üretilip, çeşitli hastalıklara şifa kaynağı olduğunun tesbiti uzmanlar ve tüketiciler tarafından yapılmıştır. Siparişlerinizi bekliyoruz. Mahura balı Sınırlı Sorumlu Tozkoy Mahura Tarımsal Kalkınma Kooperatifi onayı ile sizlere sunulmuştur. Toptan satışlarımzı mevcuttur.

Rize Mahura Balı

Rize Mahura Balı

Mahura Balı Toptan Satış

Mahura Balı Toptan Satış

Mahura Balı Sipariş

Mahura Balı Sipariş

telefon

Yorum Bırakın

www.rizetours.com