İspir Dut Pekmezi

İspir Dut Pekmezi vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir besindir. Dut pekmezi Erzurum’un ispir yöresine ait özellikle karaduttan yapılan bir pekmez türüdür. Tamamen doğal yöntemlerle ispir ilçesine ait dutlardan üretilmiştir. İspir dut pekmezinin diğer bir özelliği de soğuğa karşı vücudun direncini artırmak. Yüksek C vitamini, karbonhidrat ve antioksidan bileşenler içeren dut meyvesi taze olarak tüketilir. Ancak taze olarak çok çabuk bozulan dutun kaynatılması sonucu oluşan dut pekmezi her mevsim tüketilebilir. Dutun ezilerek şıra adı verilen sıvıya dönüştürülmesi ve daha sonra bu sıvının kaynatılarak koyu bir şuruba dönüşmesi sonucu oluşan dut pekmezi sağlığa faydaları ile ön plana çıkmaktadır.

Dut pekmezi ne işe yarar?

Dut Pekmezi ile ilgili görsel sonucu Yüksek enerji verici özelliğe sahip olan dut pekmezi halsizliğe, yorgunluğa ve kansızlığa iyi gelir. Karaciğer ve böbrekleri güçlendirici etkiye sahiptir ve basur, siyatik ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir. Antioksidan bileşik içeriği vücudun her daim diri ve genç kalmasını destekler. Dut pekmezi aç karnına mı tok karnına mı? -Her sabah tükettiğiniz 1 yemek kaşığı dut pekmezi, kansızlığın reçetesi olacaktır. Kansızlığın yanı sıra – Aç karnına tüketildiğinde vücudun enerji ihtiyacını karşılar. -Düzenli tüketildiğinde kolesterolü düşürür ve kalbi güçlendirir.

Dut pekmezi nasıl tüketilmeli?

Dut pekmezi yoğun kıvamlı olduğu için tek başına tüketmek zordur. Bu nedenle tahine karıştırarak da tüketebilirsiniz. Kansızlık sorunu olanlar ya da kan şekeri düşük olan kişiler sabah aç karnına 2 yemek kaşığı tüketebilirler. Bunun dışında Çay, süt gibi içeceklerin içerisine koyularak da tüketilebilir. Dut pekmezi günde ne kadar tüketilmeli?Dut pekmezinin besin değerinden yeterince faydalanabilmek için günde 1-2 kaşık tüketilmesi önerilmiştir. Ayrıca dut pekmezinin içine tahin katılması da pekmezin besin değerini arttırdığından o şekilde de tüketebilirsiniz.

Dut Pekmezinin Faydaları

– Demir bakımından zengin olduğu için kansızlık sorununa iyi geliyor.
– Antioksidan bakımından zengin olduğu için birçok hastalığa karşı vücudu koruyor.
– Düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirici etkiler oluşturuyor.
– Bronşit ve astım gibi yaygın olarak görülen sağlık sorunlarına karşı olumlu etkileri olduğu biliniyor.
– Kemiklerin güçlenmesine yardımcı oluyor, kemik erimesi riskini de azaltıyor.
– Mideyi olumlu yönde etkiliyor, özellikle midede koruyucu bir etki oluşturduğu biliniyor.
– Regl ağrılarını azaltıyor.
– Kolesterolün dengelenmesine yardımcı oluyor.
– Karaciğerin ve böbreklerin sağlığını korumaya destek oluyor.
– Vücuda enerji veriyor, daha zinde hissetmeyi sağlıyor.

Dut pekmezi kaç kalori, besin değerleri neler?

1 tatlı kaşığı dut pekmezi: 15/kcal

1 yemek kaşığı dut pekmezi: 30/kcal

100 gram dut pekmezi: 300/kcal

Besin değerlerine gelince, dut pekmezinin içeriğinde bolca demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum bulunuyor. A, B1 ve B2 vitaminleri bakımından da zengin olan dut pekmezi ne yazık ki karbonhidrat bakımından da oldukça zengin, aklınızda bulunsun.

Dut pekmezi nasıl tüketilir?

Dut pekmezinin yukarıdaki faydalarından yararlanmak istiyorsanız dut pekmezini (doktorunuza da danıştıktan sonra) düzenli olarak tüketmeye başlayabilirsiniz. Bunun için günde 1, en fazla 2 yemek kaşığı kadar dut pekmezi tüketmeniz yeterli. Tek başına yemekte zorlanıyorsanız pekmezi tahinle karıştırabilir, dilerseniz süt ya da çaya karıştırarak da içebilirsiniz.

Dut pekmezini alternatif olarak nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız onu kek ve kurabiye tariflerinden tutun salata soslarına kadar, klasik olarak yaptığınız birçok tarife dahil edebilir, rafine şeker ya da bal kullandığınız hemen her tarifte dut pekmezi kullanabilirsiniz, bizden söylemesi.

Dut pekmezinin zararları, yan etkileri nelerdir?

Dut pekmezinin faydalarını keşfettik, nasıl tüketebileceğimizi konuştuk ancak dikkat, dut pekmezinin zararlarını, olası yan etkilerini de bilmeden olmaz! Besin değerlerini anlatırken söylediğimiz gibi dut pekmezi ne yazık ki karbonhidrat bakımından zengin bir besin. Dolayısıyla özellikle ölçülü şekilde tüketilmediğinde mide bulantısı, kusma, ishal gibi yan etkilerin oluşmasına sebep olabiliyor.

Aynı şekilde diyabet rahatsızlığı bulunanların, pekmez ya da dut gibi besinlere karşı alerjisi bulunanların veya fruktoz intoleransı bulunanların ise tüketmemesi büyük önem taşıyor.Siz siz olun, dut pekmezi de dahil herhangi bir besini düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve onun önerileri doğrultusunda hareket edin.

İspir Dut Pekmezi Kan eksikliği bulunan hastalarda çok büyük faydalar sağlar. Astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır. Mide hastalıklarında özellikle, ülser hastalığına iyi gelir. Çocukların zeka gelişimi açısından önemli bir besin kaynağıdır. Gargara halinde ağız ve boğaz hastalıklarında etkilidir.

Genellikle karaduttan yapılan dut pekmezi kendine has rengi ve damakta bıraktığı farklı aroması ile en çok beğenilen pekmez çeşitlerinden biridir. Lezzeti ile adından söz ettiren dut pekmezi ne işe yarar? Hızla kana karışabilen özellinden dolayı vücudun acil enerji ihtiyacında önemli bir kaynaktır. Özellikle hamileler ve gelişim çağındaki çocukların tüketmesi önerilen dut pekmezi özellikle Karadeniz bölgesinde kahvaltıların en önemli besinidir. Soğuk kış günlerinde vücut ısısını yükselterek enerji veren dut pekmezi dutların olgunlaşması ile birlikte yapılmaya başlanır.

Çocuklarda sıklıkla rastlanan pamukçukta da yaygın olarak kullanılır. Soğuk havalarda vücut direncini artırır. Bebeklerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Sporcular için bir enerji deposudur.Hakiki doğal ve katkısız ev yapımı İspir Dut Pekmezi satışlarımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz. % 100 doğa müzizesi bir ürün olan  Siparişlerinizi Bekliyoruz. Afiyet Olsun..

telefon

Yorum Bırakın

www.rizetours.com