Rize Köy Tereyağı

Rize Köy Tereyağı Rize’ye yakın köylerde doğal yollarla yerli hayvanlarla yapılan hayvancılık sonucu sofralarımıza ulaşır. Rize Köy Tereyağı ülkemizde en çok tüketilen yağlardan biri olan tereyağının faydaları saymakla bitmez. Ancak tereyağının gerçeğini yerseniz bu faydalardan yararlanabilirsiniz. Tereyağı hemen hemen tüm yemeklerde kullanılan bir yağ çeşididir. Avrupa mutfağında da özel bir yere sahip olan tereyağı ticari ürün haline geldiğinde değeri artmaya başlar. Doğu mutfaklarında ve özellikle Hint yemeklerinde sıklıkla kullanılan tereyağı Hint mutfağında kimi zaman ilaç niyetine de kullanılmaktadır. Ülkemizde Yörükler tarafından yaylalarda yapılan tereyağı, sonraki dönemlerde saray mutfaklarının aranılan lezzeti haline gelir.

Tereyağı Faydaları Nelerdir?

– Vücudun bağışıklık sistemini arttıran vitaminler içerir. Göz sağlığının korunmasında önemli rol oynar.
– Mineraller açısından iyi bir kaynaktır.
İçeriğinde yer alan kısa ve orta zincirli yağ asitleri bağırsakta yaşayan patojen – mikroorganizmalarla mücadele eder.
– Kardiyovasküler hastalıklara karşı vücudu korur.
– İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve – vücudun hastalıklara karşı mücadelesini destekler. Bulaşıcı hastalıklara
karşı koruma sağlar ve hücreleri onarır.
– Kansere karşı vücut hücrelerini korur ve kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.
Eklemlerde oluşan artrit ve kireçlenme gibi rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcıdır.
– İçeriğinde yer alan A ve D vitaminin etkisi ile kemik yapısını güçlendirir ve diş çürümelerini önlemede etkin bir rolü vardır.
– Antimantar özelliğe sahip olan tereyağı candida tedavisinde etkindir. Mide ve bağırsak sağlığının korunmasında önem taşır.
– Gerçek tereyağı iyi kolesterolü yani HDL’yi yükseltici, LDL’yi yani kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
– Tokluk hissi yatan tereyağı önerilen miktarlarda tüketildiğinde obeziteyi engelleyici etkiye sahiptir.
– İçeriğinde yer alan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerin etkisi ile beyin gelişimini sağlar. Özellikle büyüme çağındaki çocukların beyin gelişimlerinin tamamlanabilmesi için tereyağı tüketmeleri önerilir.
– Tereyağının bir diğer faydası ise tiroid sağlığını desteklemesidir.

Kendine özgü bir aroma ve kokuya sahip olan tereyağı pilavlardan soslara, kurabiyelerden et yemeklerine, sebze yemeklerinden keklere ve omletlere kadar her yemeğe lezzet katar. Tereyağı ile yapılan her yemeğin lezzeti daha bir güzel daha bir mis kokulu olur. Özellikle kurabiye, kek ve börek gibi hamur işlerine katıldığında lezzetlerini ve yumuşaklıklarını katlayan tereyağı eritilerek ya da oda sıcaklığında yumuşatılarak kullanılır.

Sadece bu kadar değil, çayınızı bir kere de biraz tereyağı ekleyerek içmeyi denemelisiniz. Tadındaki muhteşem farklılığı damaklarınızda hissedeceksiniz. Muhteşem kokusu ile yemeklerde lezzet darbesi yaratan tereyağı ısıya karşı dayanıksızdır ve kızartmalarda kullanılması önerilmez. Direk ısıya maruz kalan tereyağı kısa süre içinde yanabilir ve hem tadı bozulur hem de üzerinde siyah tortular oluşur. Tereyağını yemeklere kullanırken 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı ile eklenmesi yanmasını önler.

Köy tereyağı sağlıklı mı?

Araştırma sonucuna göre; tereyağı kalp krizi riskini düşürüyor, şeker hastalığı ve obezite tedavisine yardımcı oluyor, kolesterole iyi geliyor. Tereyağı, diğer yağların aksine hayvansal ve tamamen doğal olduğu için A, E, D vitaminleri ve proteinler açısından oldukça zengin bir gıda maddesi. Yıllarca zararlı olduğu, kolesterolü yükselttiği ve önemli hastalıklara zemin hazırladığı iddia edilerek mutfaklarımızdan uzaklaştırılan tereyağının aslında çok faydalı olduğu kanıtlandı. Kanada, Alberta Üniversitesi’nden Prof. Dr. Spencer Proctor ve Flora Wang’in yaptığı araştırmalar, tereyağı gibi doğal yağların sağlık için çok faydalı olduğunu gösterdi. Araştırma sonucuna göre; tereyağı kalp krizi riskini düşürüyor, şeker hastalığı ve obezite tedavisine yardımcı oluyor, kolesterole iyi geliyor. Tereyağı, diğer yağların aksine hayvansal ve tamamen doğal olduğu için A, E, D vitaminleri ve proteinler açısından oldukça zengin bir gıda maddesi.

Ayrıca kalsiyum, demir ve fosfor da içeriyor. Tereyağı, doymuş yağ olduğundan, doymamış yağlara oranla çok daha faydalı (zeytinyağı, kanola yağı, kabuklu yemişlerin yağları ve avakado gibi meyvelerin yağı). İngiltere’de yapılan başka bir araştırma, doymamış yağ ağırlıklı beslenmenin kalp krizi riskini azaltmadığını, tam tersine artırdığını gösterdi. Bilinenin aksine, doymuş yağ oranının yüksek olması, yağ oluşumunu değil, yağın yakılmasını hızlandırıyor. Doymamış yağlar ise insülin direncine bağlı obezite riskini artırıyorlar. Tereyağının ayrıca kolesterolü düşürdüğü ve şeker hastalığına iyi geldiği de biliniyor. Hatta çeşitli araştırmalar, onun güçlü bir antioksidan olduğunu gösteriyor. Yani vücutta biriken istenmeyen maddelerin atılmasını hızlandırıyor. Bir de iltihap kurutucu olması nedeniyle iyileşmeye yardımcı olduğunu ve sindirimi kolaylaştırdığını hatırlatmak gerek. Doktorlar bu harikalar yaratan yağın sadece kahvaltıda değil, yemeklerde de kullanılması yönünde tavsiyelerde bulunuyorlar.

Tereyağı neyden yapılır?

Doğrudan süt kullanılarak elde edilebildiği gibi taze ya da fermente krema kullanılarak da elde edilebilir. Beyazdan sarımsı renge kadar renk tonları değişen tereyağının tadı tatlı ya da hafif ekşimsi olabilir. Tereyağının renginde oluşan değişikliklerin nedeni hayvanın beslenme düzenidir.

Kokusuz olabildiği gibi hafif mayhoş kokuya da sahip olabilen tereyağı hazırlanış şekline göre:

– Köy tereyağı,
– Süthane tereyağı ve
– Pastörize tereyağı olmak üzere çeşitlere ayrılır.

Bazı yörelerde süt yerine yoğurt kullanılarak da yapılabilir. Yoğurt kullanılarak yapılan tereyağı lezzet ve aroması bakımından süt ile yapılandan çok daha üstündür ancak randımanı düşük olduğundan dolayı tereyağı endüstrisinde pek tercih edilmez.

Tereyağı nedir?

– Tereyağı süt yağı yani kremanın konsantre hale getirilip olgunlaştırılarak yayıklanması sonucu oluşan hayvansal bir yağdır.
– Mutfağın incilerinden biri olan tereyağı, pek çok tarifte kendini aratır. Lezzeti ve dokusuyla eklendiği tarifi daha da çekici hale getirir. Pilavdan tatlıya, kekten böreğe kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.
– Tereyağı, mutfakta kullanılan en popüler malzemelerden biridir aslında.
– Sıvı yağ ile kıyaslandığında daha çok tercih edilen bu yağ türü, sağlık için de çok faydalıdır.
– Özellikle de doğal ve organik hazırlanan tereyağını bulduğunuzda, evinizde stok yapmanız önerilir.
– Çünkü köy ortamında herhangi bir katkı maddesi içermeden hazırlanan tereyağı gelmiş geçmiş tüm zamanların en kaliteli yağı olarak tanıtılır.
– Tereyağını ek gıdaya geçen bebeklerden yaşlısına kadar öneren uzmanlar, bu yağın içindeki mineralleri de sık sık vurgular.
– Ek gıda döneminde olan bebeklere eğer blw yöntemiyle yemek yediriyorsanız; makarna ve erişteye bir miktar tereyağı ekleyerek sunabilirsiniz.
– Şayet kaşık yöntemiyle yemek yiyen bir bebeğiniz varsa; hazırladığınız çorba ve yemeklere doğal tereyağını eklemeyi unutmayınız.
– Tereyağını buzdolabında ve derin dondurucuda muhafaza ederek uzun süre tüketim için değerlendirebilirsiniz. Evde hazırladığınız pek çok tarif için lezzet sırlarınızdan biri de tereyağı olacak!

Rize Tereyağı her şeyden önce kokusu ile kendini belli eder. Oda sıcaklığında kolay eriyorsa bu gerçek bir tereyağıdır diyebiliriz. Ucuza satılan tereyağları asla alınmamalıdır. Çünkü tereyağı uzun uğraşlar sonucunda üretilir ve fiyatı diğer yağlara oranla daha pahalıdır.Bu mühteşem lezzeti üzerinde barındıran Rize Köy Tereyağı siparişlerinizi bekliyoruz. İddia ediyoruz bir kere deneyin asla vazgeçemeyeceksiniz Toptan satışlarımız vardır.

telefon

Yorum Bırakın

www.rizetours.com