Rize Anzer Balı

Anzer balı Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Ballıköy Yaylası ve Aşağı Anzer Çiçekli Köyü Yaylasında yılın belirli dönemlerinde üretilir. Endemik olarak dünyanın sayılı zengin bölgelerinden birinde, 2500-3000 m rakımda, kimyasallardan uzak tamamen doğal bir ortamda üretilir. İçeriğinde büyük kısmı endemik olan çok sayıda çiçeğin polenleri bulunur.Anzer balı yalnızca belli bir bölgede üretilir.Birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavi sürecinde destekleyici özelliği vardır.Anzer balına takviye olarak şeker ya da başka bir katkı maddesi eklenmez, tamamen doğaldır.40 °C üzerindeki sıcaklıklarda balın içerisinde bulunan polen ve enzimler bozulduğundan soğuk sağım yapılarak elde edilir.

Anzer yaylası aynı zamanda turizm açısından da oldukça kıymetlidir. Karadeniz’in önde gelen güzelliklerinden olan yayla gezi, fotoğrafçılık, treking ve rafting tutkunları için mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.Kışın kar dolayısıyla ulaşıma kapanan yaylada mayıs ayı itibariyle sezon açılır ve 3000 civarında kovan yaylaya çıkarılır. Rize Anzer balı ise 80-90 civarında endemik olmak üzere 400 ila 500 çeşit çiçek bulunduran Rize’nin İkizdere ilçesi Ballıköy Anzer Yaylası’nda üretilen bir şifa kaynağıdır. Anzer balı faydaları ve üretiminin sınırlı olduğu düşünüldüğünde oldukça kıymetli ve özel bir baldır. Böylece dünyaca ünlü Anzer balının üretimi için sezonun ilk adımı atılmış olur.

Yağmurlu ve sisli havalar arıların bal yapmasına engel olur ama havalar düzeldikçe kovanlar arıyla dolar ve yaylanın doğal nimetlerinden faydalanan arılar bu mucizeyi üretir. Ağustos ayının sonlarına doğru bal sağımı yapılır. İçeriğinde büyük kısmı endemik olan çok sayıda çiçeğin polenleri bulunur.Anzer balı yalnızca belli bir bölgede üretilir.Birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavi sürecinde destekleyici özelliği vardır.Anzer balına takviye olarak şeker ya da başka bir katkı maddesi eklenmez, tamamen doğaldır.40 °C üzerindeki sıcaklıklarda balın içerisinde bulunan polen ve enzimler bozulduğundan soğuk sağım yapılarak elde edilir.

Anzer Balı Faydaları Nelerdir?

– İştah açar. Kilo alma problemi yaşayan kişilerin kullanması önerilir.
– Enerji verir, düzenli kullanımda gün içerisindeki halsizlik ve yorgunluğun önüne geçer.
– Cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar, cilt lekelerini iyileştirir.
– Kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. Kemiklerin kırılma ya da burkulmaya karşı daha dirençli olmasını sağlar.
– Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde etkilidir.
Kansere karşı oldukça güçlü bir koruyucu olduğu gibi, kanser tedavilerine de destek olur.
– Damar sağlığı açısından oldukça faydalı olan Anzer balı kalp ve damar hastalıklarına yakalanmayı önler.
– Vücut gelişimi ve büyümede etkilidir. Hücre yenilenmesini sağlar.
– Cinsel gücü artırıcı özellik taşımaktadır.
– Saç dökülmesini önler.
– Kısırlığa karşı koruma sağlar.
– Metabolizmayı düzenler.

Anzer Balı Zararları Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Anzer balı çok güçlü bir besindir ve dikkatli kullanılması oldukça önemlidir. Bu yüzden olası bir yan etki görüldüğünde hemen doktora başvurmak gerekir.

– Anzer balı bir diğer kıymetli ve nadir bal olan kestane balıyla sıklıkla karıştırılır. Kestane balının yanlış ve aşırı tüketilmesi zehirlenme hatta – ölümlere yol açarken; bazı yan etkilerinden bahsedilse de Anzer balı zehirlenmesi ile ilgili kesin veriler bulunmaktadır.
– Anzer balı bir ilaç değildir. Doğrudan tedavi amaçlı kullanılması doğru değildir. Ancak tedavi süreçlerinde takviye olarak doktor kontrolünde kullanılması önerilir.

– Anzer balı kana çok hızlı karıştığından ani kan şekeri yükselmesine sebep olabilir, bu da diyabet hastaları için tehlikeli bir durum oluşturur.
– Anzer balı fazla yemek mide bulantısı, kusma, düşük tansiyon ve kalp hastalıklarının tetiklenmesine neden olabilir. Bu gibi yan etkiler ortaya çıktığında acilen doktora başvurulmalıdır.

Anzer Balı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

– Anzer balı birçok hastalık meydana gelmeden önce koruyucu özelliği ile ön plana çıkmış olsa da, birçok hastalığın tedavisinde de destekleyici olarak kullanılabilir.

– Akciğerle ilgili hastalıkların iyileşmesinde etkilidir.
– Ciltteki yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Özellikle ameliyat yaralarının daha hızlı kapanması için kullanılması tavsiye edilir.
– Hazımsızlığı giderir ve bağırsak sağlığını korur. İshal problemlerinin çözülmesini sağlar.
– Damar tıkanıklığı ve sertliği gibi hastalıkların hem önlenmesinde hem de var olanların iyileşmesinde fayda sağlar. Kalp çarpıntısını önler.
– Mide ülserinin iyileşmesinde ve tümörlerin küçülmesinde etkilidir.
– Kasların güçlenmesini sağlayarak, istemsiz kasılmaları engeller.
– Hepatit B ve C ile sarılık hastalıklarının tedavi süreçlerinde tedaviye yardımcı olarak tavsiye edilir.
– Vücutta oluşan iltihaplanmaların çok kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. – Özellikle bademcik iltihabında oldukça etkilidir.
– Astıma iyi gelir.
– Ağrı ve sancıların giderilmesinde etkilidir.
– Prostat kanseri tedavisinde etkili olduğu belirtilmektedir.
– Sedef hastalığından korunmada oldukça etkilidir ve tedavi sürecinde kullanılması önerilir.

Anzer Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Anzer balı her ne kadar bir çiçek balı olsa da, kahvaltılarda ekmeğinize sürerek tüketebileceğiniz bir bal değildir. Anzer balı kullanımı aşağıda paylaşılan tarife uygun olarak gerçekleştirilebilir.

– 1 kg Anzer balı
– 100 gr arı sütü
– 100 gr katı propolis
– 20 gr zencefil
– 30 gr öğütülmüş çörek otu
– 20 gr tarçın

Yukarıda belirtilen tarife uygun olarak hazırlanan karışım büyüklerde 1 çorba kaşığı, küçüklerde 1 tatlı kaşığı, bebeklerde ise 1 çay kaşığı olacak şekilde; sabahları yemekten 1 saat önce aç karnına, gece yatmadan önce ve akşam yemeğinden en az 1 saat sonra düzenli olarak kullanılabilir.Karışım hazırlanırken yalnızca tahta ya da plastik kaşık kullanılmalı, metal değdirilmemelidir.

Her ne kadar her gün kullanılması tavsiye edilse de bu ömür boyu aynı rutinle tüketilmesi gerektiği anlamına gelmez. 15 günde bir 5’er günlük aralar vererek tüketmek yararlı olabilir.Ancak bu kadar güçlü bir gıda takviyesini tüketmeden önce doktora danışılması olumsuz etkilerle karşılaşmamak için oldukça önemlidir. Anzer balı yalnızca ağız yoluyla değil, hazırlanan karışımların ya da saf olarak doğrudan cilde uygulanmasıyla da kullanılabilir

Anzer Balı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

– 1,5 yaş altı bebeklerin kullanımı için uygun değildir.
– Yatalak hastalarda kullanılmadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır.
– İçeriğindeki yoğun şeker dolayısıyla diyabet hastaları kullanım konusunda çok dikkatli olmalı, doktorlarına bilgi vermelidir.

Anzer balı fiyatı her yıl bal sağımı tamamlandığında, yani ağustos ayında yeniden belirlenir. Bunun sebebi her yıl verimin değişkenliği ve elde edilen bal miktarının farklı olmasıdır. Hatta hiç üretim yapılamayan yıllar dahi olabilir.Örneğin 2021- 2022 sezonu için Anzer balı kilosu fiyatı S.S. Anzer Ballı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından 2000 TL olarak belirlenmiştir.

Anzer Balı Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Anzer balı oldukça kıymetli bir bal olduğundan piyasada taklitleri de bolca bulunmaktadır. Bu yüzden Anzer balının mutlaka güvenilir yerlerden alınmış olması önemidir. Anzer balının içerisinde üretildiği Anzer yaylasında yetişen endemik çiçeklerin polenleri yer alır; ancak polen analizi yapılarak balın gerçek olup olmadığı tespit edilebilir.Yalnızca tat, koku ve görüntü gibi fiziksel özelliklerine bakılarak ayırt edilmesi güvenilir bir yöntem değildir ve laboratuvar ortamında bir analiz gerektirir.

Anzer Balı Hakkında

Karadeniz’in incisi Rize’nin İkizdere yaylasında üretilen Anzer Balı dünyada çok az bulunan eşi emsalı olmayan kır çiçekleri ve flora örtüsündeki çiçeklarden arıların topladığı müstesna bir baldır. Geçen yıllarda İngiliz ve Alman botanikçilerin yaptığı titiz araştırmalar sonucu 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek yalnız Anzerde yaylasında yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dünyaca ünlü Anzer çiçek balıdır. Şifaları saymakla bitmez olan bu doğa harikası şifalı anzer balını yediden yetmişe herkes tüketebilir.

Anzer balı Sınırlı Sorumlu Tozkoy Mahura Tarımsal Kalkınma Kooperatifi onayı ile sizlere sunulmuştur.Tamamiyle katkısız doğal koşullarda üretilen en uygun fiyatlI Anzer Balı siparişlerine göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Bizin için önemli % 100 müşteri memnuniyeti ve en uygun fiyat garanti seçeneği. Ayrıca ürünlerimiz hakkında sizlerden alacağımız yorumlar da bir o kadar etkili. Şimdiden afiyet olsun. Toptan satışlarımız vardır.

Anzer Balı

Anzer Balı

Anzer Balı

Anzer Balı

telefon

Yorum Bırakın

rize gunubirlik turlar