Rize Kaçkar Balı

Kaçkar Dağlarının, Rize’nin Ardeşen ilçesinin yüksek kesimlerinde bulunan yaylalarından, Sırt Yayla Dere Mevkiinde (Deremezra) doğal ortamında, tamamen organik yöntemlerle üretilmektedir. Bölgedeki iklim ve doğa şartlarının iyi olması, flora açısından oldukça zengin olması ve pek çok endemik bitki bulunmasından dolayı Türkiye’nin ve dünyanın en iyi balları üretilmektedir. 1400 metre rakımlı yaylalarda bulunan peteklerdeki arılar, 3 bin metreye kadar çıkarak polen topluyorlar. Bu da balın kalitesini arttırmaktadır. Rize Kaçkar balı, yüksek rakımda elde edilmekte olup, tamamen saf ve doğal çiçek balıdır. İçerisinde yöreye ait endemik çiçekler de bulunan bu bal, vücuda enerji ve zindelik verir, güçlendirir.  Kahvaltıda da tüketebileceğiniz enzim ve aminoasit bakımından zengin bir baldır. 1 yaşından büyük çocuklarda rahatlıkla tüketebilirler. Kaçkar balı, arılar tarafından Kaçkar ağacı (Robinia pseudoacacia) çiçeğinin nektarından elde edilir.Kaçkar ağacı genel olarak Nisan-Mayıs aylarında çiçeklenir. Çiçeklenme süresi 10-15 gün kadardır. Çiçekleri salkım şeklinde toplu haldedir ve nektar yoğunlukları %36 ile %75 arasındadır.Kaçkar çiçeği arılar tarafından çok sevilir. Açmasıyla birlikte arıların hücumuna uğrarlar.

Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz akar. Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağı kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösterir. Soğuk havada donma yapmaz ise bal sahtedir. Zeytinyağının donması gibi kavanozun alt kısımları donma yapar ise hakiki baldır. Sahte balın rengi biraz daha açıktır, normal balın kokusu yoktur. Normal balın kıvamı biraz daha katıdır. Bal şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran çok daha fazla keskindir. Fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar. Bu yediğiniz gerçek baldır. Gerçek balın son kullanma tarihi yoktur, nemden uzak tuttuğunuz vakit balın ömrü 5 bin yıldan fazladır. Bir bardak sıcak su içerisine konulacak 1 tatlı kaşığı bal suyla hemen etkileşime geçmez; yani suyun içinde hemen dağılmaz. Gerçek bal, kristalize olur ve donar. Gerçek, katkısız bal ateşe dayanıklıdır ve kolay kolay yanmaz. Balı yedikten sonra tadı 15-20 saniye daha damağınızda kalıyorsa, o bal gerçek baldır.

Kaçkar Balı Faydaları

Artvin yöresi doğal bitki örtüsü ormanlarındaki Akasya ağacının çiçek özlerinin toplanmasıyla oluşuyor. Doğal koşullar göz önüne alındığında kendine has aromasıyla çok özgün bir bal. Kaçkar balı, diğer ballar arasında en iyi bal çünkü yerleşim alanlarına en az 10 km uzaklıktaki akasya ormanları içerisinde yer alan karakovanlardan elde ediliyor. Petek akasya balı ve süzme akasya balı olarak satılmaktadır. Kaçkar balı özellikle sinir sistemini koruyucu ve güçlendirici özelliğiyle bilinir. Ağız yaralarının tedavisi, akciğer hastalıklarının iyileştirilmesi, bağırsak iltihabının, bel ağrılarının, cilt lekelerinin giderilmesi, hafızanın güçlendirilmesi ve kanın temizlenmesinde büyük faydası mevcut.

Hakiki Kaçkar Balı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek balı anlamanın farklı yolları bulunur ancak en güvenilir yol laboratuarlarda yapılan analizlerdir. Lakin o kadar vakti olmayan kişiler birkaç basit işlemle de anlayabilirler. Mesela gerçek balın hiçbir surette yanmayacağı, düşük sıcaklıklarda donma ve şekerlenme gibi özellikler taşıdığı, sünme özelliği gösterdiği bilinir. Bir balın doğal olduğunu anlamanın kesin olan bir yolu vardır o da organik sertifikası olup olmadığına bakmaktır. Organik sertifikaya sahip olan ballara kesin olarak doğal bal diyebiliriz. Organik olmayan balların doğal olup olmadığını 100% anlamamız mümkün değildir. Bir bal için hakiki bal diyebilmemiz için o balın tamamen doğal yöntemler ile hiçbir katkı maddesi ve kimyasal ilaç kullanılmadan, arılara veya bala şeker, glikoz vb. katkı maddeleri karıştırılmadan üretilmiş olması gerekmektedir. Tüm bunların ve daha yüzlerce detayın kontrolünü resmi makamlarca tüm dünyada kabul gören, Organik Tarım İlkeleri adı altında kuralları belirlenmiş olan ve ülkemizde T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yetkilendirmiş olduğu kontrol firmaları bizler için yapmaktadır.

Tüm bu kontrollerden geçen ballara Organik Bal sıfatı verilir ve bu sıfat organik sertifika ile resmileştirilmektedir. Organik Nedir? Organik, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş kontrol firmaları tarafından denetlenen ve Organik Tarım Tebliği’ne uygun olarak üretilen ürünlerin adıdır. Bir Ürünün Organik Olduğu Nasıl Anlaşılır? Öncelikle bir ürünün organik olabilmesi için mutlaka organik sertifikası olmalıdır. Ürün ambalajında organik tarım logosu ve kontrol firmasının logosu ile birlikte sertifika numarası yer almalıdır.Ayrıca hangi çiçekten yapıldıysa hakiki bal o çiçeğin tadını taşır ve hafif buruk ve acı bir tadı vardır.Dertlere şifa olan bal eğer ki hakiki değilse maalesef şifalı özelliğini kaybediyor. Bu nedenle hakiki bal bulma konusu oldukça mühimdir. Çünkü insanlar o kadar para verdikten sonra aldıkları ürünün bir yarar sağlamasını istemektedirler.

Rize Artvin Kaçkar Balı Hakkında

Kaçkar Balı karadeniz bölgesinin eşsiz nadide doğa güzelliklerine sahip Rize ve Artvin illerinin 1800 rakimli yüksek yaylalarında eşi emsali nadir görülen çiçeklerin yanında bölgeye has endemik tür bitki florasiyla elde edilen nadide ballardan biridir. Havalar soğuduğu zaman sık sık karşılaşılan grip, nezle, soğuk algınlıkları gibi hastalıklara karşı da birebirdir.Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda tamamen doğal balların insanların bünyesini koruyucu özelliğe sahip olduğunu birçok hastalıkılara karşı koruduğunu ve tedavi etme özelliğe sahip olduğunu söylemektedirler. Kaçkarların 1800 metre alt kısımlarında meydana getirilen tamamıyla organik, katkısız ve doğal uygun fiyatlı Kaçkar Balı siparişlerine göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Bizin için önemli % 100 müşteri memnuniyeti ve en uygun fiyat garanti seçeneği. Ayrıca ürünlerimiz hakkında sizlerden alacağımız yorumlar da bir o kadar etkili. Şimdiden afiyet olsun. Toptan satışlarımız vardır.

telefon

Yorum Bırakın

www.rizetours.com