Rize Ovit Balı

Ovit Balı Rize’nin en yüksek dağlarının balıdır ve doğal olarak çok kaliteli bir baldır. Balı yediğinizde kalitesinin ve doğallığının farkında olacaksınız. Balımızın üretildiği yayla rakımı denizden 2640 metredir. Yüksek rakımda yapılan arıcılığın diğer bölgelere göre kovan başı ortalaması çok daha düşüktür. Rize’nin en yüksek yaylalarından olan Ovit yaylalarındaki köylüler tarafından üretilir. Yüksek rakım olması, ülkemizin başka hiçbir bölgesinde yetişmeyen yüzlerce çiçek bitkiye sahip olması anlamına gelmektedir.

Tamamiyle doğaldır. Taşıdığı bu niteliklerinden dolayı ilaçlık bal da denir. Bir veya birkaç çay kaşığı miktarınca alınması özellikle mide rahatsızlığı, astım bronşit rahatsızlığı olanlara iyi gelir. Enerji verir ve vücudu yeniler. Yaylacılık ve arıcılık yapan üreticilerden 20 kilogramlık tenekeler şeklinde temin edip gıda mühendislerimizce bal numunesi alınarak tahlil edildikten sonra siz değerli müşterilerimize sunulmaktadır. Bu şifa ve enerji kaynağını herkese tavsiye ediyoruz.Balın az üretilmesinin ilk nedeni, denizden yüksek olduğu için çoğu zaman bölgenin sisli olması kaynaklıdır.

Balın kaliteli oluşu nedeni ile, yüksek rakımlarda az veya hiç olmama ihtimali bilindiği halde yinede o riske girilip üretilmesidir. Rize ikizdere’ye bağlı Sivrikaya Köyü Yaylasına ait bir baldır. Bal, binlerce çiçeğin, bitkinin besleyici değerlerini ve şifasını taşır. Kişinin beslenme ve enerji ihtiyacına büyük ölçüde katkı sağlar. 100 gram balda, yaklaşık 304 kalori(kcal) vardır. Öte yandan bal, antioksidan ve antibakteriyel özelliğiyle, vücudun direncini güçlendirir. Sağlığı korumaya yardımcı olur. Bal, vitaminler, enzimler, mineraller, aminoasitler ve vücut için gerekli yaşamsal değerde diğer pek çok elementi içerir. Bu balı, şekerli ürünlerden ayıran en belirgin özelliktir. Arılar, 1 gram bal için 4.000’den fazla çiçeğin nektarını toplarlar.

Rize Ovit Balı Yararları

Bu mühteşem balın faydaları o kadar fazladır ki, hepsini bilimsel olarak detaylı bir şekilde incelemeye fırsat bulunamamıştır. Günümüzde, tüm toplumlar balı şifalı bir yiyecek olarak kabul etmekte ve hatta bazı hastanelerde yaraların tedavisi için bal kullanılmaktadır.  Ovit Balı, geleneksel tıpta binlerce yıldır potansiyel antibakteriyel, antienflamatuar ve antioksidan özellikleri nedeniyle kullanılmıştır. Tıbbi kullanım için özel olarak hazırlanan bal, yara örtüleri için topikal olarak uygulanabilir. Balın düşük nem içeriği, hidrojen peroksit ve asitliği (ortalama pH 3.9) bakterilere karşı elverişsizdir ve balı antibakteriyel özelliklerini verir.

Öksürük, karın ağrısı için bal; 9 Anti-enflamatuar özelliklerin antioksidan maddelere bağlı olduğu düşünülmektedir, ancak 8 ayrı bal örneğindeki miktarlar balın orijinine, bileşimine ve dozuna bağlı olarak değişmektedir. 6 Bireysel ve küçük ölçekli hücre, hayvan ve insan çalışmalarından elde edilen bazı kanıtlar, balın öksürük, karın ve sindirim rahatsızlıklarının tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.Bal üzerine yapılan çok sayıda çalışmaya rağmen, bunların çoğu insanlarda yapılmamaktadır. İnsanlarda balın sağlığa yararlı etkilerini araştıran bu çalışmalar, farklı bal türleri ile farklı hastalıkların önlenmesine yönelik küçük ölçekli çalışmalardır.

Genel olarak, balın insanlarda belirli sağlık etkilerine sahip olduğuna dair kanıtlar sınırlıdır ve kesin değildir, ancak bal tüketimi dünya genelinde neredeyse her doktor ve uzman tarafından önerilmektedir. Bal antioksidanlar içerir;Bazı bal türlerinin, kanser, kalp hastalığı, vb. gibi sağlık sorunlarına iyi gelen antioksidanlar içerdiği bilinmektedir.Kanserle savaşmaya yardımcı olabilir. Fareler üzerinde yapılan ön çalışmalar, bazı bal türlerinin kanser hücresi büyümesini inhibe edebileceğini göstermektedir. Şimdiye kadar, sadece farelerde çalışmalar yapılmıştır, bu yüzden insanlara kesin olarak tercüme edilemez.

Kesiklerinizi ve yanıklarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir;Bazı araştırmalar, balın küçük yaralara ya da orta dereceli yaralara doğrudan uygulanmasının, söz konusu yarada iyileşmeyi hızlandırabileceğini göstermektedir. Sindirimi kolaylaştırır; Bal, sindirim sisteminde şekerden faydalıdı. Bileşimi nedeniyle, düzenli şeker parçalanmadan önce alınmalıdır yani sindirime faydası için pastörize olmamadırı.

Arılar bala enzim ekledikçe, şekerler zaten kısmen parçalanır, böylece sindirimi kolaylaştırır Rize Ovit süzme çiçek balının faydaları Şekerden farklı olarak, bal vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir; dolayısıyla balın şekere kıyasla sağlık yararları olduğunu düşünmek kolaydır. Bununla birlikte, baldaki vitaminler ve mineraller önerilen günlük alım miktarının %1’inden daha azında bulunur. Balda bulunan düşük miktarda vitamin ve minerallerden sağlık yararları elde etmek için büyük miktarlarda balın yenmesi gerekir. Bu miktarlar Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen günlük şeker alımını aşacaktır.

Rize Ovit Balı Hakkında

Rize ikizdere’nin en yüksek dağlarındakı bitki örtüsünden arıların topladığı emsalsız bir baldır. Ovit yaylası sivrikaya köyünde köylüler tarafından üretilir. Ovit Sivrikaya Balı Halk arasında ilaçlık bal olarak nitelendirilen bu balın şifaları saymakla bitmez. Bir tatlı kaşığı alınması halinde özellikle mide rahatsızlığı, astım bronşit ve gögüs rahatsızlığı olanlara iyi geldiği gözlemlenmiştir. Yüksek enerji verme özelliğiyle vücüt hücrelerini yeniler. Bu şifa ve enerji kaynağını herkese tavsiye ediyoruz.Yüksek dağların balı olarak bilinen Rize Ovit Balı organik katkısız doğa mücizesi en uygun fiyatlı Rize Ovit Sivrikaya Balı siparişlerine göstermiş olduğunuz yoğun ilgiye teşekkür ederiz. Bizin için önemli % 100 müşteri memnuniyeti ve uygun fiyat garanti seçeneği. Ayrıca ürünlerimiz hakkında sizlerden alacağımız yorumlar da bir o kadar etkili. Şimdiden afiyet olsun. Toptan satışlarımız vardır.

telefon

Yorum Bırakın

rize gunubirlik turlar