Hakiki Rize Kavurması

Hakiki Rize Kavurması Rize ili ve ilçelerindeki yaylarında, meralarda yetiştirilen ve tamamen  doğal bitki örtüsündeki endemik otlarla beslenen hayvanlardan elde edilir. Yöre itibariyle kavurmasu türkiye çapında meşhur olan Rize kavurmasındaki lezzetin  sırrı ise bölge endemik bitki örtüsüyle otlayan hayvanlar eti daha yumuşacık ve lezzet olması. Kalite ve müşteri memnuniyeti temel felsefesi ile yola çıkan .Rize köy pazari sizlere sunduğu ürünlerde en kaliteli ürünü sunmayı ilke edinmiştir. Ürünlerimizin tamamı yerel üreticiler tarafından Rizekoypazari.com‘a özel olarak üretilmektedir. Ürünlerimiz sevkiyat öncesi kalite kontrolüne tabi tutularak sizlere ulaşmaktadır. Saklama süresi, ambalajlama şekline ve muhafaza koşullarına göre değişir. Ürünlerimiz vakumla ambalajlanmış şekli ile sizlere ulaştırılmaktadır. Kavurma 0ºC ile +4ºC arasında muhafaza edilmelidir. Derin dondurucuda ise 6 ay saklanabilir. Rize Kavurması ve Rize Kavurma Hurdası seçeneklerini sizlere en uygun fiyata sunuyoruz.

En iyi kavurma nereden yapılır?

Et kavurma pişirmek isteyenler etin hangi bölgesinin en lezzetli olduğunu araştırıyor. Dana eti için bonfilenin en lezzetli ve kavurmaya en uygun bölge olduğu biliniyor. Dana bonfile; sırtın içinde hareketsiz bir kastır. Yağsız bir böğedir bu sebeple çok pişirilmemelidir. Dana bonfile kavurma ve fırın yemekleri için gayet uygundur. Koyun etinde ise tercihiniz but olmalıdır. Koyun butundan lezzetli ve hızlı kavurmalar hazırlayabilirsiniz.

Lokum gibi et nasıl yapılır?

Mühürleme, kısık ateş üzerinde tavada etin bir süre çevrilerek pişirilmesi yöntemidir. Mühürlemenin ardından fırına atacağınız etin lezzeti daha da artar. Eti yumuşak pişirmek için üzerinde bir veya iki damla elma ya da üzüm sirkesi ya da limon suyu gezdirebilirsiniz.

Et neden sert olur?

Eti dinlendirmemek Taze ette biriken laktik asit, etin sertleşmesine ve zor pişmesine neden olur. Eğer kullanacağınız et çok taze ise kavurma yapmadan önce en az bir gün dolapta dinlendirmek etin sertliğini alır ve pişmesini kolaylaştırır.

Rize Kavurma Hangi Etten?

Rize kavurması odun ateşiyle bakır kaplarda yapılmaktadır. Eskiden kavurmanın yapımında kullanılan etler Kars ve Ardahan’dan gelen büyük veya küçükbaş hayvanlardan elde edilirdi.Günümüzde Veliköy’deki fabrikalarda etlerin üretimi yapılmaktadır. Diğer kavurmalardan farklı olarak Rize kavurması kahvaltıda da tüketilmektedir. Rize’de kavurma mevsimi ekim ve kasım ayları kabul edilmektedir. Kavurma hava almadan buzdolabının içinde 1 yıl, açıldığında ise 3 ay saklanabilmektedir. Kavurmaya tuz dışında baharat katılmaz.

Rize kavurma, Rize’ye özgü bir kavurma türüdür. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenen Rize kavurması, 15 Ekim 2019 tarihinde coğrafi işaret belgesi almıştır. Rize kavurması, bölgeye 1900’lü yıllarda gelen ve hayvancılık yapan göçebe halkın, kışın tüketmek için kavurma hazırlamasıyla ortaya çıkmıştır. Kavurmasının ticareti ise 1927’den beri yapılmaktadır.

Malzemeler

-Kuşbaşı doğranmış dana eti (1.5 kilo)
-İç yağı (200 gram)
-Ayçiçek yağı (1 çay bardağı)
-Tuz (1 çorba kaşığı)
-Alabildiği kadar su
-Arpacık soğan (20 tane)
-Tereyağı (2 yemek kaşığı)[3]

İlk olarak hayvanın kaburga eti, iç yağ ve ayçiçek yağı 1.5 saat kısık ateşte pişirilir. Et suyu çektikten sonra yavaş yavaş kavrulur. Et kavrulduktan sonra üzerini geçmeyecek kadar tuz ve su eklenir. Kabın kapağı kapalı tutularak kavurmanın demlenmesi beklenir. İkinci bir tavada tereyağı ve arpacık soğanı hazırlanır. Soğanların renginin atmasıyla beraber kavurmaya eklenir.

En Iyi Rize Kavurması Hangisi?

En kaliteli kavurma çeşitleri arasında Rize’deki kavurma üretim merkezi veliköy’de ürettilen Geleneksel Rize Üsulü Kavurma; Rize usulü yöntemiyle üretiliyor. Kavurma nasıl pişirilir? sorusu yöreden yöreye değişen bir cevaba ihtiyaç duysa da Rize usulü kavurmanın ayrıcalığını hemen belirtelim. Rize usulü kavurmada kullanılan yöntemin temeli dananın kol kısmından çıkarılan yumuşacık etle yapılması. Bol iç yağı ile kavrulup ağızda eriyen kıvama getirilen kavurma; özellikle bu çeşidi ile tüketiciler tarafından sıkça tercih ediliyor. Vakumlu ve güvenli paketinde gelen 1000 gramlık kavurma sabah kahvaltılarında sultan, tostlarda ise lezzet ustası olacak.

Evde Rize Kavurma Nasıl Yapılır?

Rize Kavurması için ilk olarak kavurma yapmaya en uygun almış olduğımuz etimizi, iç yağı ve ay çiçeği yağını bir tencereye döküp kapağını kapatarak ve yaklaşık 1.5 saat kendi suyunda kısık ateşte pişmesini sağlayın. Etinizin sulanmaya başlayınca, suyunu çekmesini bekleyip ardından eti aynı tencerede yavaş yavaş 45 dakika kadar kavurmaya başlayın.Dilerseniz famak tadınıza göre yağ ilave edebilirsiniz. Son olarak kısık ataeşte 1 saat demlenmesini bekleyin afiyet olsun.

Lokum kıvamında kavurma için püf noktaları

– Kavurma eti kuzu ve koyun etinin but ve kol kısmından dana etinin ise sırt ve kol kısmından alınarak hazırlanır. Bu etler kuşbaşı şeklinde doğranır.

– Kuşbaşı doğranan etin iyi şekilde yıkanarak süzdürülmesi gerekmektedir.

– Kavurma etini kendi yağında kavurmanız gerekir.Etin yağlı bölgeleri ilk önce eritilir ve daha sonra kalan kıkırdaksı yapılar çıkarılır.Kuşbaşı doğranan etler bu yağın içerisine atılır.

– Kısık ateşle yapılacak kavurmanın eti sulanacağı için kavurmanın yüksek ateşte yapılması gerekir.Etler beklenen renge ulaştığı zaman ocağın altı kısılmalıdır.Kavurma eti yumuşayana kadar etin üstü kapatılarak pişirmeye devam edilmelidir.

– Kavurma hazır hale gelmeye yaklaşırken dilediğiniz baharatları ekleyerek lezzeti artırabilirsiniz.

Kışlık Kavurma Tarifi Nasıl Yapılır?

– Etlerinizi kuşbaşından biraz daha küçük bir şekilde doğrayın. Ardından genişçe bir tencerenin içerisine alın. Kendi suyunda pişirmeye başlayın.
– 10 dakika bu şekilde pişirin. Sonra üzerine başka bir tencerede erittiğiniz iç yağı ilave edin ve kavurun. Bu şekilde etler yumuşayana ve iç yağıyla bütünleşene kadar 20 dakika kadar pişirin.
– Ocaktan almadan önce tuzunu da ilave edin. Ardından ocaktan alın. Oda sıcaklığında hafif ılımasını bekleyin.
– Ilıdıktan sonra saklama kabınızın içerisine alın ve sıkıca bastırarak üzerini kapatın. Buzdolabında muhafaza edin. Dilediğiniz zaman çıkarıp, dilimleyerek kullanabilirsiniz.

İçerisine mutlaka iç yağı ya da kuyruk yağı ilave edin. Normal yemeklere kullandığınızdan biraz daha fazla tuz ilave edin. Tuz daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

Yumuşacık bir kavurma nasıl yapılır?

Görsel sonucu Geniş bir çelik tencereye sıvıyağ koyun ve kızdırın, etler suyunu salana kadar orta ateşte pişirin ve içine kabuğu soyulmuş bütün soğan ekleyin. Ocağı kısın, etler yumuşayana kadar kısık ateşte (yaklaşık 1 saat) ara sıra karıştırarak pişirin, et kavurma piştikten sonra, ocaktan almadan 15 dk. önce tuz katın.

En iyi kavurma nereden yapılır?

Dana eti için bonfilenin en lezzetli ve kavurmaya en uygun bölge olduğu biliniyor. Dana bonfile; sırtın içinde hareketsiz bir kastır. Yağsız bir böğedir bu sebeple çok pişirilmemelidir. Dana bonfile kavurma ve fırın yemekleri için gayet uygundur.

Rize kavurmasının en büyük özelliği odun ateşinde 6-8 saat demlenerek pişirilmesidir. Rize Kavurması yıllardır geleneksel tadı sofralarımıza gelirken hazırlanışı itibariyle pişeceği kabın bakır olması gerekir. Bakır kazanın ebadı 150cm olmalıdır. Kavurmanın pişirileceği ateş odun ateşi olmalıdır. Kesinlikle kömür ateşinde pişirilen kavurma lezzet bakımından onun ateşinde pişirilene karşıdaha sert olur. Et seçimi haliyle çok önemlidir. Siparişlerinizi Bekliyoruz. Afiyet Olsun..Toptan satışlarımız vardır. 

Hazırlanış itibariyle tamamen Rize ili İkizdere ilçesinde doğal ortamda beslenmiş yerli hayvanlarından elde edilen nefis etlerden yaptığımız Rize Kavurması Rize Kavurma Hurdası satışlarına göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

telefon

Yorum Bırakın

www.rizetours.com