Rize Karakovan Balı

Rize Karakovan balı ışıksız bir ortamda insan eli değmeden tamamen arılar tarafından yapılır. Hazırlanan kovanların içerisine oğul yerleştirilir ve burada mum kullanılmadan arılar peteklerini kendileri organik olarak oluşturur. Karakovan balı üretiminde genellikle kullanılan kovanın şekli, diğer kovanlara göre çok daha farklıdır. Bilinen geleneksel karakovan yapımında kavak, gürgen, ıhlamur ağaçları veya kestane kullanılmaktadır. Bazı yörelere baktığımız zaman ise üretilen karakovan ballarının geleneksel kovan kullanımının devam ettiğini görürüz. Hakiki karakovan bal üretimi ise pek çok faktöre ve aynı zamanda denetime bağlı bir durumdur. Bu süreç o kadar önemlidir ki, her adımına dikkat edilmesi lazım.

Rize Karakovan balı olarak nitelendirdiğimiz bal türü, hiçbir şekilde petek eklemesi yapılmadan, sadece işçi arılar arafından örülen petekle yapılan ballara verilen isimdir. Bunların içerisinde temel petek bulunmayan tamamını arıların kendi başına yaptığı petek ballar, karakovan petek balı olarak isimlendirilmiştir. Karakovan adının koyulmasının nedeni ise bal üretimi esnasında kovanların içinin tamamen karanlık olmasından dolayıdır. Bu makalemizde sizlere karakovan balı nedir, hakiki karakovan balı nasıl olur gibi tüm soruların cevaplarını sunacağız.  Yukarıdakiler en temelleri ve en önemli durumlar. Bunların haricinde de elbette pek çok detay söz konusu. Günümüze baktığımız zaman hakiki karakovan balını aslında nitel gözlem yoluyla anlamak çok mümkün değildir. Bu nedenden dolayı denetim süreçlerinden tamamen başarıyla geçmiş, içinde herhangi bir zehirli, yapay veya kimyasal katkı maddelerinin olmadı ballar en sağlıklı ve lezzetli olanıdır. Bu ballar, genellikle rakımı yüksek yaylalarda üretilmektedir. Bu yaylaların en önemli özellikleri ise, doğal bitki örtüsünün korumuş el değmemiş olmasıdır. Bununla birlikte bitki çeşitliliği bakımından da oldukça zengindir. İşte bu bölgelerde üretilen karakovan ballarının kalitesi, diğer ballara göre çok ama çok daha yüksektir.

Karakovan Balı Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Silindir şeklinde hazırlanan bu kovanların arka kısmı tercihe göre açık ya da kapalı bırakılır. Arıların girip çıkmasını sağlayan bir kapak bulunur. Karakovanın en önemli yanı ise bal üretimi aşamasında kovanın içerisinin sürekli karanlık olması sağlanır.Karakovan balı üretiminden önce kovanın hazırlanması aşamasından itibaren meşakkatli bir iştir. Kovanlar 2 şekilde hazırlanır. 1.’si kavak, gürgen gibi ağaçların dallları silindir şeklinde sepet tarzı olarak örülür ya da doğrudan ıhlamur veya kestane ağaçlarının kütükleri oyularak yapılır. Karakovan balı ışıksız bir ortamda insan eli değmeden tamamen arılar tarafından yapılır.Hazırlanan kovanların içerisine oğul yerleştirilir ve burada mum kullanılmadan arılar peteklerini kendileri organik olarak oluşturur.

Karakovan Balı Faydaları Nelerdir?

-Prostat hastalığını iyileştirir.
-Sedef hastalığını tedavi edicidir.
-Hepatit B, hepatit C, sarılık gibi hastalıkları iyileştirir.
-Sporcular için iyi bir enerji kaynağıdır.
-Damarları açar ve temizler. İyi bir varis gidericidir.
-Kansızlık hastalığını ortadan kaldırır.
-Ağrı kesicidir, yanık tedavisinde etkili bir ilaçtır.
İdrar söktürücüdür.
-Cinsel performansı artırır.
-Yetiştirildiği bölgelerde “ilaçlık bal” olarak da tabir edilen karakovanbalıantiseptik özelliği ile her türlü mikrobu yok edici özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-Yüksek antioksidan seviyesi ile kansere, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
-Göz sağlığı için çok önemlidir. Göz enfeksiyonlarını ortadan kaldırdığı kanıtlanmıştır.
-Grip, boğaz enfeksiyonlarına karşı da koruma sağladığı ve iyileştirici özelliği kanıtlanan faydaları arasındadır.
-Kanıtlanmış bir diğer faydası da ülseri tamamen ortadan kaldırmasıdır.
-Karakovan balı sağlıklı cilt için de çok önemlidir. Cilde güzellik, saça kuvvet ve canlılık verir. Saç dökülmesini durdurur.
-Mideyi güçlendirir.
-İştahı açar, vücuda kuvvet ve zindelik verir.
-Kabızlığı giderir.
-Tokluk hissi ile zayıflamaya yardımcıdır.
-Balgam söktürür, öksürüğü keser.
-Karaciğeri ve göğsü temizler.
-Metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlar.
-Kolesterolü düşürür.
-İshali keser.
-Astım için birebirdir.
-Sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır.

En İyi Karakovan Balları Hangi Bölgelerde Yetişir?

Ülkemizde en iyi karakovan balı Karadeniz Bölgesinde Artvin ili, Karakovan balı, Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin ilinde son derece yaygındır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Bitlis Hizan ilçesinde Hizan Karakovan balı üretilmektedir. Yüksekova, Pervari gibi bölgelerde üretilen karakovan balı da en iyi ballar arasında yer almaktadır Karakovan balı, genellikle kütük kovanlarda, arıların tamamen kendilerinin doğal yollardan ürettikleri ve arılara dışarıdan besleme yapılmadan elde edilen bir bal türüdür. Karakovan balı üretimi, baştan itibaren emek isteyen bir iştir. Bal üretimine başlamadan önce karakovanlar hazırlanır. Kovanlar genellikle iki yöntem kullanılarak yapılır. Kavak, gürgen gibi ağaçların dalları silindir şeklinde sepet gibi örülür ya da ıhlamur veya kestane ağaçlarının kütükleri oyularak silindir şekline getirilir. Kovanlarda arıların girip çıkmasını sağlayan bir kapak bulunur. Karakovanın adından da anlaşılacağı gibi en büyük özelliği, kovanın içerisinin sürekli karanlık olmasıdır.Karakovan balı ışıksız bir ortamda, insan eli değmeden üretildiği için tamamen doğaldır. Hazırlanan kovanlar içerisine oğul yerleştirilir ve arılar, peteklerini kendileri organik olarak yaparlar. Bir kovandan, ortalama 5-10 kg arası bal elde edilir.

Karakovan Balını Diğer Ballardan Ayıran Özellikler?

Yukarıda da değindiğimiz gibi karakovanda arılar mumlarını dahi kendileri üretmektedir. Karakovan balı üretimi aşamasında hiçbir şekilde insan müdahalesine maruz kalmaz. Mumlar dahi organik olduğundan süzmeden tüketilir ve bu sayede balın yanı sıra daha fazla polen de yenilmiş olur. Şeker oranı “0” dır. Aminoasit bakımından çok zengindir. Ayrıca yetiştikleri bölgeler açısından da zengin bitki florasından faydalanırlar ve bu sayede elde edilen bal daha şifalı olur. Karakovan balı, herhangi bir şekilde petek eklemesi yapılmadan, sadece arılar tarafından örülen petekler ile yapılan ballardır. Bunlar arasında temel etek bulunmayan arılar tarafından kendi başına yapılan petek ballar, karakovan petek balı olarak bilinir. Karakovan balının bu ismi almasının nedeni bal üretim sürecinde kovanlarının içinin karanlı olmasıdır. Karakovan balı özellikleri itibari ile sahte olmadığı sürece tamamen bir şifa kaynağıdır. İçinde fosfor, kalsiyum, kükürt gibi mineraller bulunmaktadır. Şeker oranı sıfır olan bal, amino asit açısından son derece zengindir. Her yaşta birey için önemli bir şifa kaynağıdır.

Rize Karakovan Balı Hakkında

Karakovan Balı diğer bal çeşitlerine göre üretim şekli biraz daha farklıdır. Doğal bir bal olan karakovan balı, arıların kendi ürettikleri doğal balmumundan oluşturmuş oldukları petek gözlerini bal ile doldurmasıyla oluşturulan hakiki bir bal çeşididir. Karakovan balının ortasında balmumu bulunmamaktadır. Tamamen doğal olan Karakovan balının peteği de olduğu gibi yenebilir.Balgam sökücü özelliği sayesinde soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde rahatlıkla kullanılır. Arıların kendi ürettikleri doğal balmumundan oluşturmuş hakiki, doğal, katkısız bir bal olan uygun fiyatlı Karakovan Balı siparişlerine göstermiş olduğunuz yoğun ilgiye teşekkür ederiz. Bizin için önemli % 100 müşteri memnuniyeti ve en uygun fiyat garanti seçeneği. Ayrıca ürünlerimiz hakkında sizlerden alacağımız yorumlar da bir o kadar etkili. Şimdiden afiyet olsun. Karakovan balı Sınırlı Sorumlu Tozkoy Mahura Tarımsal Kalkınma Kooperatifi onayı ile sizlere sunulmuştur. Toptan satışlarımız vardır.

Karakovan Balı

Karakovan Balı

telefon

Yorum Bırakın

www.rizetours.com